49 yıldır evlere temizliğe gidiyor
Osmancık´ta yaşayan 74 yaşındaki Fatma Karakuş, 49 yıldır geçimini evlere temizliğe giderek sürdürüyor.
Tarih: 11.3.2020 12:02:12

Osmancık Gemici mahallesinde yaşayan 3 çocuk annesi 74 yaşındaki Fatma Karakuş, hayatını evlere temizliğe giderek sürdürüyor.  Çocuk yaşta evlendirilen ve 25 yaşında eşinin vefatıyla dul kalan Fatma Karakuş 3 çocuğunu ve 2 torununu 49 yıl önce başladığı ve halen devam ettirdiği temizlik işlerinden kazandığı parayla büyütüp okuturken, her birini meslek sahibi yaptı.

İlerleyen yaşına rağmen aktif olarak temizlik işlerine giderek geçimini sağlayan Fatma Karakuş, yaşadığı zorluklara karşı pes etmeyerek biri Çorum´da biri Osmancık´ta olmak üzere 2 defa yılın annesi seçildi. Karakuş, hayata karşı mücadelesini çalışarak devam ettirirken, manevi zenginliği ise çocukluk yıllarında edindiği kitap okuma alışkanlığı ile sürdürüyor.

“49 yıldır evlere temizliğe gidiyorum”

Ağırlıklı olarak Psikoloji ve Türk Tarihi üzerine kitaplar okumayı tercih ettiğini belirten Karakuş; “1946 Osmancık doğumluyum. Benim çocukluğumda herkes okula gidemiyordu. Sokakta oynarken bir öğretmenin çocukları okula kayıt ettiğin gördüm.  Ve hemen yanına giderek İlkokula kendimi ben kayıt ettirdim. Kendimle birlikte birkaç arkadaşımın ismini de vererek onları da okula kayıt ettirdim. İlkokulu bitirir bitirmez ailem beni küçük yaşta evlendirdi. Bu evlilikten 2 kız bir erkek çocuğum oldu.

Rahmetli eşim Şevki Karakuş´un işleri ters gidince iflas ettik ve icra borçlarını ödemekte zorlandık. 25 yaşına geldiğimde eşimin vefatıyla zor anlar yaşamaya başladık. Terzilik mesleği yaparken yaşadığımız ekonomik zorluklar nedeni ile evlere temizliğe gitmeye başladım.  Ve 49 yıldır evlere temizliğe giderek, halen bu işi yapmaktayım.

“Hakir görüldüm, horlandım, hayatta çok darbe yedim”

Önceleri çok zorlandım, çevremden ve ailemden tepkiler aldım. Hakir görüldüm, horlandım, hayatta çok darbe yedim, şamar yedim. Ancak evlerine temizliğe gittiğim insanlar ilçede görev yapan doktor, hakim, avukat ve savcılardı. Bu kişiler hayatımı çalışarak kazanmam da, çocuklarımı büyütmem de ve okutmam da bana manevi destekte bulundular.

Çocukluk yıllarında başladığım kitap okuma alışkanlığı ise beni hayata karşı daha da motive etti. Eğitimin hayatına devam edememenin verdiği boşluğu kitaplar okuyarak doldurmaya gayret ettim. Ve çocuk yaşta üyesi olduğum Osmancık Halk Kütüphanesi´nde başta psikoloji ve Türk Tarihi üzerine kitaplar okumaya başladım.

“Kur´an-ı Kerim, bedene şifa, ruha gıda”

Psikoloji üzerine Doğan Cüceoğlu, Elif Şafak gibi yazarların kitaplarını okudum, bunlar gibi birçok kitap beni yeniledi. En çok yenileyen bedene şifa ruha gıda olan kitabımız Kur´an-ı Kerim oldu.  Gece 3 diyince uyumam bu benim terzilik kalma alışkanlığım. O saatte kalkarım sabaha kadar 3-4 saat okuyabildiğim kadar okurum Kur´an-ı Kerim´i. Hem işim rast gidiyor hem de kafam rahat oluyor. Televizyona bakmıyorum, zaten benim sorumlarım büyük televizyon bana daha çok sorun yüklüyor.

Geçmişini bilmeyen bir millet, geleceğini hiç bilemez diye çok tarih kitabı okudum. Şeyh Şamil, Yavuz Sultan, Fatih Sultan Mehmet gibi Türk Tarihi üzerine okuduğum kitaplar oldu. Daha yenilerde Çorum Belediyesi´nin bastırdığı Hasan Paşa adlı kitabı yeni bitirdim.

Bir kütüphanem olsaydı bir ev dolusu kitabım olurdu, ben kitapları kütüphaneden ve ilçedeki kırtasiyelerden temin ediyorum. Bana bu konuda kırtasiyeler olanak sağlıyor. Alıyorum, okuyorum ve kitapları geri iade ediyorum.

“Kültüre çok değer veriyorum”

Ben kültüre çok değer veriyorum. Hem ruhsal hem de bedensel acıdan beni yenileyen kitaplar olmasaydı ben bu gün ya felç olurdum ya da öbür alemi boylardım belki de daha da kötü olurdum.

1998-2003 yılları arasında Osmancık´ta Kaymakamlık yapan Nahsen Badeli döneminde biri Osmancık´ta biri Çorum´da olmak üzere 2 defa yılın annesi seçildim. Çorum´da yapılan seçime Osmancık´ı temsilen katıldım.

“Üniversite imtihanına katılsam çoğu genci sollarım”

Bunu kibir anlamında söylemiyorum. Bu gün üniversite imtihanına katılsam, çok genci sollayacağıma eminim. Gençlere tavsiyem, insanlara tavsiyem okumaları. Okumanın yaşı yok. Okumayı her şeyden üstün tutmamız lazım” dedi.


Anahtar Kelimeler: yıldır evlere temizliğe gidiyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
50 yıl ömür biçildi 4 yılda çürüdü
50 yıl ömür biçildi 4 yılda çürüdü
Osmancık´ta yaklaşık 43 milyon bedelle ihale edilerek yapılan Kızılırmak Islah çalışmaları kapsamında ilçe merkezindeki istinat duvarları çürümeye başladı.
Evlik Köyü Muhtarından Kampanyaya Destek
Evlik Köyü Muhtarından Kampanyaya Destek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başlattığı “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına Evlik Köyü Muhtarı Erdoğan Uysaler´de destek verdi.
Mehmet Kavakcı hayatını kaybetti
Mehmet Kavakcı hayatını kaybetti
Hacıhamza eski MHP Belde Başkanı Mehmet Kavakcı hayatını kaybetti.
Mustafa Ulusoy´un acı günü
Mustafa Ulusoy´un acı günü
Osmancık Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Demirören Haber Ajansı (DHA) Muhabiri meslektaşımız Mustafa Ulusoy´un kayınvalidesi Fatma Çelik (79) vefat etti.
BİK´ten ortak manşet için teşekkür
BİK´ten ortak manşet için teşekkür
Basın İlan Kurumu (BİK), COVID-19 virüs salgınına karşı mücadelede üzerine düşen görevi tüm zorluklara rağmen yerine getiren Türk basınına “Evde Kal, Sağlıkla Kal” ortak manşet çağrısında bulunmuştu.
"Biz Bize Yeteriz Türkiyem" Kampanyasında Bizde Varız
"Biz Bize Yeteriz Türkiyem" Kampanyasında Bizde Varız
AK Parti Çorum İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başlattığı Milli Dayanışma "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasını desteklediklerini söyledi.
Bin liralık yardım ödemeleri bugün başlıyor
Bin liralık yardım ödemeleri bugün başlıyor
İhtiyaç sahiplerine verilecek 1.000 TL´lik yardım 1-5 Nisan tarihleri arasında hesaplara yatırılacak
1137 vatandaşın yardım talebi karşılandı
1137 vatandaşın yardım talebi karşılandı
Çorum Valiliği tarafından 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı ile ilgili bir açıklama yapıldı.
48 saat sokağa çıkma OSMANCIK
48 saat sokağa çıkma OSMANCIK
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Koronavirüs tedbirleri kapsamında Osmancık halkına 48 saat evde kalma çağrısı yaptı.
Jandarma ve emniyet araçlarını ücretsiz dezenfekte etti
Jandarma ve emniyet araçlarını ücretsiz dezenfekte etti
Osmancık´ta faaliyet gösteren Tosunoğlu Oto Kuaförü tarafından Jandarma ve Emniyet başta olmak üzere Kaymakamlığın resmi araçları ücretsiz bakım ve dezenfekte işleminden geçti.
Piknik yasaklandı
Piknik yasaklandı
İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine korona virüs tedbirleri kapsamında “Park, Mesire, Piknik” alanları ile ilgili yeni bir genelge yayımladı.
Pandemi Kurulu Toplandı
Pandemi Kurulu Toplandı
Vali Mustafa Çiftçi başkanlığında, Koronavirüsle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı´nca gönderilen genelge uyarınca İl İdare Kurulu ve Çorum Pandemi Kurulu toplantıları yapılıyor.
TÜRK EĞİTİM-SEN, OKUL MÜDÜRÜNE YAPILAN SALDIRIYI KINADI
TÜRK EĞİTİM-SEN, OKUL MÜDÜRÜNE YAPILAN SALDIRIYI KINADI
Türk Eğitim Sen Osmancık Temsilciği, Koyun Baba İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Çıplak´a yapılan bıçaklı saldırıyı kınadı.
Okul Müdürüne Bıçaklı Saldırı
Okul Müdürüne Bıçaklı Saldırı
Osmancık´ta bir okulda müdür olarak görev yapan M.Ç.´e çarşı merkezinde bıçaklı saldırı düzenlendi.
İhtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapılıyor
İhtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapılıyor
Osmancık´ta ihtiyaç sahibi vatandaşlar için İlçe Emniyet ve Jandarma ekipleri seferber oldu.
Pala Ekmek´ten duyarlı davranış
Pala Ekmek´ten duyarlı davranış
Osmancık´ta faaliyet gösteren Pala Ekmek Fırını Koronavirüs salgını nedeniyle belli bir süre işinden ayrılmak zorunda olan vatandaşların ekmek ihtiyacını karşılayacağını belirtti.
Fındık‘tan örnek davranış
Fındık‘tan örnek davranış
Osmancık´ın tanınmış iş adamlarından ülke olarak zor zamanlar geçirdiğimiz bu günlerde kendi çapında aldığı kararla gönülleri kazandı.
Belediyeden 65 Yaş Üstü Yaşlılara Yemek
Belediyeden 65 Yaş Üstü Yaşlılara Yemek
Osmancık Belediyesi Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında evden çıkmaları yasaklanan 65 yaş üstü yaşlılar için evlere yemek servisi yapıyor.
Marketlerin çalışma saatleri sınırlandırıldı
Marketlerin çalışma saatleri sınırlandırıldı
Koronavirüs tedbirleri kapsamında marketlerin çalışma saatleri sabah 09:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında sınırlandırıldı. Ayrıca tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50´si oranında yolcu kabul edecek.
Osmancık OSB Binasının Geçici Kabulü Yapıldı
Osmancık OSB Binasının Geçici Kabulü Yapıldı
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) Desteği ile inşa edilen Osmancık Organize Sanayi Bölgesi İdari Binasının inşaatı tamamlandı.
Çorum´da sayı 3 oldu
Çorum´da sayı 3 oldu
Çorum´da koronavirüs test sonucu pozitif çıkan 3 vakanın olduğu öğrenildi.
Cadde ve sokaklar dezenfekte ediliyor
Cadde ve sokaklar dezenfekte ediliyor
Osmancık Belediyesi, cadde ve sokaklarda dezenfekte çalışması yapıyor.
Koronavirüs ile ilgili yeni kararlar alındı
Koronavirüs ile ilgili yeni kararlar alındı
Osmancık İlçe Hıfzıssıhha Meclisi koronavirüs ile ilgili tedbirler aldı.
Fiyat artışı yok
Fiyat artışı yok
Osmancık´ta faaliyetini sürdüren Hacıoğulları AVM, satışa sunulan ürünlerde stok sıkıntısı ve fiyat artışının söz konusu olmadığını açıkladı.
Kaya´dan Dündar´a doğum günü sürprizi
Kaya´dan Dündar´a doğum günü sürprizi
AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle sol ayağı kesilen 30 yaşındaki Erkan Dündar´a doğum günü sürprizi yaptı. Kaya, sol ayağı protez olan Dündar´a çok istediği motosikleti hediye etti.
Camilerde cemaatle namaza ara verildi
Camilerde cemaatle namaza ara verildi
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet´in koronavirüs önlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, camilerde cuma namazı dahil cemaatle namaza ara verildiğini duyurdu.
Osmancık Kültür Merkezi kapatıldı, programlar iptal
Osmancık Kültür Merkezi kapatıldı, programlar iptal
Osmancık Belediyesi tarafından “Koronavirüs (Kovid-19) Tedbirleri” nedeniyle etkinlikler iptal edildi. Belediye Kültür Merkezi de geçici olarak kapatıldı.
Umuma Açık Tüm Yerler Kapatılacak
Umuma Açık Tüm Yerler Kapatılacak
Sağlık Bakanlığının yaptığı değerlendirmeler sonucunda; birçok iş yeri bu gece itibari ile kapatılacak.
Osmancıklı Kadınlar Oyuncak Örüyor
Osmancıklı Kadınlar Oyuncak Örüyor
Osmancık Halk Eğitim Merkezi´nde açılan kursa katılan kadınlar ‘Amigurumi´ tekniği ile oyuncak örüyor.
Baraj kapakları açılınca ırmakta mahsur kaldılar
Baraj kapakları açılınca ırmakta mahsur kaldılar
Osmancık´ta balık avlamak için Kızılırmak´a giren 3 Iraklı suların yükselmesinin ardından 3 saat mahsur kaldıkları adacıktan kurtarıldılar.
Dursun Cebeci için Mevlid okutuldu
Dursun Cebeci için Mevlid okutuldu
Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci´nin babası Dursun Cebeci için İmaret Camiinde Mevlid-i Şerif okutuldu.
Osmancık´ta “Koronavirüsü” tedbiri
Osmancık´ta “Koronavirüsü” tedbiri
Osmancık Belediyesi İlçe Emniyet Müdürlüğü binasında koronavirüse karşı dezenfekte çalışması yaptı.
Göç veriyoruz
Göç veriyoruz
Çorum´un ilçeleri arasında net göç hızında binde 3,72 ile Merkez ilçe birinci olurken, Osmancık binde -3,16 ile ikinci sırada yer alıyor.
İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ COŞKUYLA KUTLANDI
İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ COŞKUYLA KUTLANDI
Osmancık´ta 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı yapıldı.
KIRKDİLİM 6,5 AY TRAFİĞE KAPATILACAK
KIRKDİLİM 6,5 AY TRAFİĞE KAPATILACAK
Karayolları Bölge Müdürlüğü´nden yapılan açıklamaya göre Osmancık Çorum Yolu Kırkdilim mevkii 6,5 ay kapalı kalacak.
Çorum´u temsil edecekler
Çorum´u temsil edecekler
Trabzon´da yapılacak olan Karadeniz Bölge Yarışmasında Çorum´u temsil edecekler.
Sırık Kebabında Yeni Adres
Sırık Kebabında Yeni Adres
Osmancık´ta Cumartesi günü hizmete giren “Bizim Lokanta ve Sırık Kebabı” damak tadına özen gösterenlerin yeni gözdesi oldu.
Doğalgaz için imza topladılar
Doğalgaz için imza topladılar
Osmancık´ta doğalgaz alamayan vatandaşlar imza kampanyası başlattı.
Caddede sakal tıraşı
Caddede sakal tıraşı
Osmancık´ta Gözde Kuaför Salonu sahibi Osman Yavaş müşterilerini her yerde tıraş ediyor.
Yukarızeytin Köyü´nü ziyaret ettiler
Yukarızeytin Köyü´nü ziyaret ettiler
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör ve OSDEF, Yukarızeytin Köyü´ne ziyaret gerçekleştirdi.
Dikkatsizlik kaza yaptırdı
Dikkatsizlik kaza yaptırdı
Osmancık´ta şehir merkezinde iki araç kafa kafaya çarpıştı.
Marangoz Atölyesi ve Ev Yandı
Marangoz Atölyesi ve Ev Yandı
Osmancık´a bağlı Gökdere Köyü´nde alt katında marangoz atölyesi olan bir ev yandı.
Dursun Cebeci toprağa verildi
Dursun Cebeci toprağa verildi
Osmancık Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci´nin babası Dursun Cebeci tedavi gördüğü Osmancık Devlet Hastanesi´nde dün hayatını kaybetti
Tırın lastikleri alev aldı
Tırın lastikleri alev aldı
Osmancık´ta seyir halindeki tırda çıkan yangın itfaiyenin zamanında müdahalesiyle yanmaktan son anda kurtarıldı.
Seyir halindeki araç alev aldı
Seyir halindeki araç alev aldı
Osmancık Çorum Yolu üzerinde seyir halindeki bir araç bilinmeyen bir sebeple alev alırken araç kullanılamaz hale geldi
Cebeci´nin acı günü
Cebeci´nin acı günü
Osmancık Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci´nin babası Dursun Cebeci hayatını kaybetti.
Osmancık´ı anlatanlar geçmişe ışık tuttu
Osmancık´ı anlatanlar geçmişe ışık tuttu
TV Programı formatında hazırlanan Çınarlarımızla Dünden Bu Güne programının ilk bölümü 6 Mart Cuma günü saat 16:00´da belediyenin youtube kanalı ile sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.
Osmancıklı Defne, dizide rol alacak
Osmancıklı Defne, dizide rol alacak
Osmancıklı Defne Piricci, ATV ekranlarında yayınlanacak "Gel Dese Aşk" dizisinde rol aldı.

Osmancık eczane

DOLAR
6.6428
EURO
7.2756
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."