Avcı Başına Bir Günlük Avlanma Limitleri Belirlendi
2019-2020 Av Döneminde avlanma; Marmara bölgesinde 17 Ağustos 209 tarihinde bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak.
Tarih: 18.8.2019 18:17:23

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3 üncü maddesine dayanılarak 23 Mayıs 2019 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu, 2019-2020 Av Döneminde avcılığın düzenlenmesine ilişkin 18 sayılı kararı almış ve alınan bu karar 21 Haziran 2019 tarihli ve 30808 sayılı Mükerrer Resmi Gazete ´de yayımlandı.

Buna göre; 2019-2020 Av Döneminde avlanma; Marmara bölgesinde 17 Ağustos 209 tarihinde bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak.

Alınan karar uyarınca genel ve devlet avlaklarında Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil), yaban domuzu avı için ise ilave olarak Salı günü de av  yapılabilecek.

Avcı Başına Bir Günlük Avlanma Limitleri Belirlenmiştir.

Avına izin verilen bazı av hayvanları için avcı başına belirlenen bir günlük avlanma limitleri aşağıda yer almıştır.

Kuşlar için; Bıldırcın:10, üveyik:3, karatavuk: 3, çulluk 5, sakarmeke:4, tahtalı 4, sakarca: 3, suçulluğu (bekasin):1, kınalı ve kum keklik toplamda 2, çil keklik 2 (Çil keklik, bu av sezonunda sadece Afyonkarahisar, Ağrı, Ardahan, Aksaray, Ankara, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çorum, Elazığ, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Muş, Tokat, Eskişehir, Van ve Yozgat illerinde avlanacaktır.), Yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, elmabaş patka, kaşıkgaga ve çıkrıkçın toplamda:6 (Toplam 6 avlanma limiti içinde sadece 1 adet kılkuyruk, 2 adet elmabaş patka olabilir), Memeliler için: Yabani tavşan: 1, adatavşanı 2, yaban domuzu: 2, çakal 1, kaya sansarı 2, tilki 2 olarak belirlenmiştir.

Avcıların Av Dönüşünde Taşıyacakları Av Hayvanı Miktarı da Belirlenmiştir. (Bagaj Limiti)

Birbirini izleyen bir günden fazla süren avlanmalarda, avlanan av hayvanlarının avlaklarda ve av dönüşünde nakil vasıtası ve/veya avcıların üzerinde taşınabilecek en fazla miktarı; her bir avcı için yukarıda belirlenen bir günlük avlanma limitlerini aşamaz.

Ancak bulunduğu ilin dışına avlanmaya gidecek avcılar, birbirini takip eden ava açık iki gün, av dönüşlerinde bagajlarında avcı başına iki günlük limiti bulundurabilirler.

Kota Bitince Av Yasak

Genel ve devlet avlaklarında belirlenen kotalar; Bakanlığın belirleyeceği kurallar doğrultusunda, avlanma süreleri içinde günlük avlanma limitlerine göre MAK tarafından belirlenen avlanma günlerinde “……. Avlağında Avlanma İzin Belgesi” alınarak avlanılabilecektir.

Genel ve devlet avlağında herhangi bir türe ait kota bitince o türün o avlakta avlanması yasaktır.

Avlaklarda İzin Alınarak Avlanılacaktır.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 2019-2020 av döneminde uygulamaya konulan 0850- 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir.

 Kararı uyarınca aşağıdaki alanlarda avlanma yapılamayacaktır.

 • Genel, devlet, örnek ve özel avlaklar dışındaki alanlarda,
 • Avın yasaklandığı genel ve devlet avlaklarda,
 • Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve/veya diğer kurumlar tarafından ağaçlandırılmış, erozyon kontrol çalışması yapılmış alanlar ile doğal olarak gençlik gelmiş ormanlık alanlarda ortalama fidan boyunun 2 m´nin altında olan alanlarda,
 • Tabii gençleştirme çalışması yapılmakta olan sahalar ile toprak koruma sahalarında,
 • Arboretumlarda,
 • Orman içi dinlenme yerleri, piknik ve mesire alanlarında, şehir ormanlarında,
 • Karayolları Genel Müdürlüğü haritasında belirtilen yollarda,
 • Orman içi göletler ile il özel idareleri, büyük şehir belediyeleri ve DSİ tarafından yapılan göletlerde (Manisa-Gölmarmara ve Denizli-Işıklı Gölleri hariç),
 • Etrafı hendek veya herhangi bir şekilde çevrilen yerlerde, ekili alanlarda, yoncalık, çayırlık, muhafaza işareti konmuş çayırlık, bağ, bahçe ve fidanlıklarda sahibinin rızası olmadan,
 • Askeri birliklere 300 m. mesafe içinde,avlanmak yasaktır.

 Korunan Alanlarda Av Yapılmayacak

 • Yaban Hayatı Koruma Sahalarında,
 • Milli Parklarda,
 • Tabiat Parklarında,
 • Tabiat Koruma Alanlarında,
 • Özel çevre koruma bölgelerinde,
 • Yaban Hayatı Geliştirme Sahalarında,
 • Yaban Hayvanı Üretme Yerleri ve İstasyonlarında,
 • Yaban Hayvanı Yerleştirme Sahalarında,
 • Bakanlıkça av dönemi içinde yeni tesis edilecek/ilan edilecek yukarıda belirtilen sahalarda,

avlanmak yasaktır.

Yukarıda belirtilen sahalarda, mevzuat doğrultusunda izin verilen avcılık ve av turizmi faaliyetlerine ilişkin hükümler saklı bulunmaktadır.

Avlanmada Kullanılması ve Bulundurulması Yasaklanan Araçlar, Gereçler

 • Namludaki fişek hariç haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik pompalı vb yivsiz av tüfekler ile havalı tüfek ve tabancalar,
 • Canlı mühre ve çığırtkanlar, mekanik, elektronik görüntü büyültücü veya görüntü değiştiriciden oluşan gece avı cihazları (gece nişan alma ve görüş dürbünleri),
 • Ancak rüzgârla hareket eden basit yapıdaki her türlü ses çıkarma özelliği taşımayan motorlu ve mekanik mühreler ile hayvan sesi çıkaran nefesli düdükler avlanmada kullanılabilir.
 • Avlanma amacı dışında da olsa canlı mühre ve çığırtkanlar, avlaklarda vasıta içinde ve açıkta her ne koşulda olursa olsun bulundurulamaz.
 • Zehirli veya uyuşturucu yem, ilaç vb. malzemeler,
 • Bakanlıkça izin verilen geleneksel avcılık hariç, her türlü kapan, olta, ilmek, ağ, ökse, alaca, kafes ve tuzaklar,

Kişilerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak mahiyetteki kullandıkları aydınlatma araçları hariç, ışık yayan araç ve gereçler, şarjlı el projektörleri ve sabit projektörler, aküyle çalışan el projektörleri; petrol türevleriyle çalışan her türlü ışık kaynakları,

avlanmada kullanılamaz.

Motorlu tekne ve benzeri araçlar, (Ancak bu araçlar ulaşım amacı ile kullanılabilir. Bu araçlarla su kuşları ürkütülüp havalandırılamaz, bir yöne sürülemez. Motorlu tekneler de motoru çalışmaz durumda ve haraketsiz iken üzerinde av yapılabilir.)

Sulak sahalarda; saz, kamış, diken, ot, çuval vb. şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık gümeler hariç, özel mülkiyetteki araziler de dâhil, her türlü üstü kapalı, korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılamaz.

Yasaklanan Avlanma Usulleri Belirlendi

 • Su kuşları hariç olmak üzere diğer av ve yaban hayvanlarını güme kullanarak avlamak,
 • Kara ve hava araçlarıyla hareket halindeyken avlanmak,
 • Tüfeksiz dahi olsa her türlü motorlu tekneyle su kuşlarını ürkütüp havalandırarak bir yöne sürmek, suya girerek çevirme avı yapmak,
 • Avda kullanılması yasaklanan araç ve gereçleri avlanma sırasında kullanarak avlanmak,
 • Tarımsal faaliyetler sırasında biçerdöver ve traktörlerde tüfek bulundurmak,
 • Yaban hayvanlarının yavrularını yakalayarak alıkoymak; boş dahi olsa yaban hayvanlarının yumurtalarını toplamak ve bulundurmak,
 • Av ve yaban hayvanlarını yeme alıştırarak avlamak,
 • Av ve yaban hayvanlarının kuluçka ve üreme alanlarına zarar vermek,

yasaktır.

Yaralı bulunan av ve yaban hayvanları en yakın Bakanlığımız birimlerine veya emniyet birimlerine bildirilmelidir.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete´de yayımlanan 18 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.

İlgililere ve avcılara duyurulur.

İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları osmancik.com.tr´ye aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Kaynak: İlkay Sever

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Osmancık´ta Başarı değerlendirildi
Osmancık´ta Başarı değerlendirildi
Osmancık´ta olan ilkokul müdürlerinin katılımı ile okulların başarılarını değerlendirme toplantısı yapıldı.
OSMANCIK´TA SİGARA DENETİMİ
OSMANCIK´TA SİGARA DENETİMİ
Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında Osmancık´taki iş yerlerinde denetimler yapılıyor.
BELEDİYELERDE 32,2 MİLYON TON ATIK TOPLANDI
BELEDİYELERDE 32,2 MİLYON TON ATIK TOPLANDI
Tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı Belediye Atık İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 1399 belediyenin 1395´inde atık hizmeti verildiği tespit edildi. Atık hizmeti veren belediyelerin 32 milyon 209 bin ton atık topladığı belirlendi.
Oğuzlarda Ceviz Mesaisi
Oğuzlarda Ceviz Mesaisi
Oğuzlar´da ceviz sezonunun yoğunluğu belediye çalışmalarına da yansıdı.
TEDES Kaldırılıyor Mu?
TEDES Kaldırılıyor Mu?
Trafik Elektronik Denetleme Sisteminin (TEDES) kapatılması konusu Osmancık Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında ele alındı. Yapılan değerlendirmeler ve görüşmeler sonucunda…
Otomobilin çarptığı bisikletli çocuk ağır yaralandı
Otomobilin çarptığı bisikletli çocuk ağır yaralandı
Osmancık D-100 Karayolunda bisikletiyle giden küçük çocuğa otomobil çarptı. Ağır yaralanan çocuk tedavisi yapılmak üzere hastaneye kaldırıldı.
ERENLER YATAGI OSMANCIK
ERENLER YATAGI OSMANCIK
70 BÜYÜK EVLİYA, 700 DERVİŞ OSMANCIK´TA TOPLANDI
Vali´den Osmancık´ta esnaf ziyaret
Vali´den Osmancık´ta esnaf ziyaret
Çorum Valisi Mustafa Çiftçi Osmancık´ta esnaf ziyareti yaparak vatandaşlarla sohbet etti.
13 Yaşındaki Melih 4 Gündür Aranıyor
13 Yaşındaki Melih 4 Gündür Aranıyor
Osmancık Gemici Mahallesinden kaybolan 13 yaşındaki Melih Gökçe 4 gündür aranıyor
604 lira cezası var! Kimse tınlamıyor
604 lira cezası var! Kimse tınlamıyor
2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edildi, yaya geçidinde araçların yayaya öncelik vermesi zorunlu, ancak Osmancık´ta kurallara uyan sürücü sayısı nadir oluyor.
REKLAM
REKLAM
REKLAM
4-6 Yaş Kur´an Kursunun Temeli Atıldı
4-6 Yaş Kur´an Kursunun Temeli Atıldı
Osmancık´ta bir hayırsever, arsasını Kur´an kursu yapılması amacıyla bağışladı. Bağışlanan arsaya 4-6 yaş grubu için Kur´an Kursu yapılacak. Kur´an Kursu´nun temeli dün gerçekleştirilen törenle atıldı.
Kaya Ve Gelgör´den Paşa Sözü
Kaya Ve Gelgör´den Paşa Sözü
Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya ve Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Osmancık Gazeteciler Cemiyeti´nin yakından takip ettiği Baltacı Mehmet Paşa ile ilgili çalışmalara destek sözü verdi.
Kent Park projesi neden yavaş ilerliyor...
Kent Park projesi neden yavaş ilerliyor...
Osmancık halkı Kent Park projesinin neden yavaş ilerlediğini öğrenmek istiyor.
Başkan Gelgör, Bakım Merkezi´nde Osmancıklıları Ziyaret Etti
Başkan Gelgör, Bakım Merkezi´nde Osmancıklıları Ziyaret Etti
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Laçin´de faaliyet gösteren Çorum Özel Bakım Merkezinde, bulunan Osmancıklı vatandaşları ziyaret etti.
Osmancık´ta haşhaş hasadı başladı
Osmancık´ta haşhaş hasadı başladı
Osmancık ve köylerinde haşhaş bitkisinin hasadı yapılmaya başladı.
Yoğun ilgi üzerine “Bir Zamanlar Osmancık” devam ediyor
Yoğun ilgi üzerine “Bir Zamanlar Osmancık” devam ediyor
“Bir Zamanlar Osmancık” başlığıyla hazırladığımız sayfamız yoğun ilgi üzerine yayınlanmaya devam ediyor.
Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik
Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik
Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik
Kısa süreli yağış caddeleri su ile doldurdu
Kısa süreli yağış caddeleri su ile doldurdu
Osmancık´ta üst kesimlerinden gelen yağmur suyu, yetersiz altyapı nedeniyle, bazı mahallelerde rögarlardan taştı. Vatandaşlar bir an önce yeterli ve kalıcı bir çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.
Valilikten sel ve su baskını uyarısı!
Valilikten sel ve su baskını uyarısı!
Çorum Valiliği, bugün Çorum´da kuvvetli yağış beklendiğini belirterek vatandaşlara sel ve su baskınlarına karşı uyardı.
Kırıkkale Delice´ye Osmancıklı Kaymakam
Kırıkkale Delice´ye Osmancıklı Kaymakam
Osmancıklı hemşerimiz Saliha Teke, Kırıkkale´nin Delice ilçesine İçişleri Bakanlığı´nın oluruyla kaymakam vekili olarak görevlendirildi.
Milletvekili Kaya´ya Gürer´den ziyaret
Milletvekili Kaya´ya Gürer´den ziyaret
Osmancık Sosyal Hizmet Müdürü Mehmet Gürer ve beraberindekiler, AK Parti Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya´yı TBMM´deki makamında ziyaret etti.
Önlisans Programlarına Öğrenci Alımı OnaylandI
Önlisans Programlarına Öğrenci Alımı OnaylandI
Önlisans Programlarına Öğrenci Alımı Onaylandı.
Kısa Kısa Asayiş
Kısa Kısa Asayiş
Kısa Kısa Asayiş
3F “İhracat Şampiyonları” arasında
3F “İhracat Şampiyonları” arasında
3F 40 milyon Euro ihracat ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayarak hazır giyim endüstrisinin başarılı firmaları arasında yer aldı.
Başhekim Babayiğit´den bayram mesajı
Başhekim Babayiğit´den bayram mesajı
Başhekim Babayiğit´den bayram mesajı
Kadir Gecesinde Osmancık´ta Camiler Doldu Taştı
Kadir Gecesinde Osmancık´ta Camiler Doldu Taştı
Kadir Gecesinde Osmancık´ta Camiler Doldu Taştı
Şehit Aybüke öğretmen mezarı başında anıldı
Şehit Aybüke öğretmen mezarı başında anıldı
Şehit Aybüke öğretmen mezarı başında anıldı
Şehit ve gazi ailelerine ziyaret
Şehit ve gazi ailelerine ziyaret
Osmancık Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Gürer, Kargı´da şehit ve gazi ailelerini ziyaret etti.
İncesu Köyünde Bir Vatandaş Arazide Ölü Bulundu
İncesu Köyünde Bir Vatandaş Arazide Ölü Bulundu
İncesu Köyünde Bir Vatandaş Arazide Ölü Bulundu
Osmancık´ta mukabele geleneği sürüyor
Osmancık´ta mukabele geleneği sürüyor
Ramazan ayının gelmesi ile birlikte mukabele ibadetine de başlandı.
61 yaşındaki adam asılı bulundu
61 yaşındaki adam asılı bulundu
Osmancık´ta 61 yaşındaki Muammer Akın Kent Park´ta bir tuvalette asılı bulundu.
İYİ Partili Arslan Oyunu Kullandı
İYİ Partili Arslan Oyunu Kullandı
İYİ Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Dr. Ecz. Mahmut Özhan Arslan oyunu kullandı.
İYİ Partili Arslan´dan teşekkür turu
İYİ Partili Arslan´dan teşekkür turu
İYİ Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Dr.Ecz. Mahmut Özhan 3 aydan beri devam eden seçim çalışmalarına teşekkür turu ile devam etti.
“Osmancık´ta birinci partiyiz “
“Osmancık´ta birinci partiyiz “
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Osmancık Belediye Başkan Adayı Ahmet Gelgör ve ekibi Büyük Osmancık Mitingi´de halka hitap etti.
Osmancık´ta Pitbull Vahşeti!
Osmancık´ta Pitbull Vahşeti!
Osmancık´ta pitbull vahşeti: Kedinin belini kırarak öldürdü.
AK Partili Recep Çıplak Her Yerde
AK Partili Recep Çıplak Her Yerde
AK Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Recep Çıplak seçim yaklaştıkça ziyaret ve programlardaki hızını artırdı.
İyi Parti´den Gazeteciler Cemiyeti´ne Ziyaret
İyi Parti´den Gazeteciler Cemiyeti´ne Ziyaret
İYİ Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Özhan Arslan İYİ Parti İlçe Teşkilatı üyeleri ile birlikte Osmancık Gazeteciler Cemiyeti´ni ziyaret etti.
 AK Parti Başkan Adayı Çıplak´tan Tekstil Fabrikalarına ziyaret
AK Parti Başkan Adayı Çıplak´tan Tekstil Fabrikalarına ziyaret
AK Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Recep Çıplak Osmancık´ta bulunan tekstil işi ile uğraşan fabrika ve atölyeleri ziyaret etti.
İYİ Parti adayından muhtarlara ziyaret
İYİ Parti adayından muhtarlara ziyaret
İYİ Parti Osmancık Belediye Başkan Adayı Özhan Arslan belediyelerin sağlıklı çalışabilmesi için muhtarlarla birebir ittifak halinde olması gerektiğini ifade ederek “Muhtarlarla dirsek teması kuracağız. “dedi.
İYİ Parti adayı Arslan´dan başkan Karataş´a ziyaret
İYİ Parti adayı Arslan´dan başkan Karataş´a ziyaret
İYİ Parti Osmancık Belediye Başkan adayı uzman eczacı Mahmut Özhan Arslan aday göstermesinin ardından seçim çalışmalarına başladı.
GENÇ KENDİNİ ASARAK İNTİHAR ETTİ
GENÇ KENDİNİ ASARAK İNTİHAR ETTİ
Çorum´un Kargı ilçesinde, 2. Etap Toki evlerinin yapım çalışmasında işçi olarak çalışan genç kendini iple asarak intihar etti.
EPDK´den elektrik dağıtım bedeli açıklaması
EPDK´den elektrik dağıtım bedeli açıklaması
Elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedelinin Avrupa Birliği ülkelerindekinden daha düşük olduğu bildirildi.
Osmancık´ta 33 bin 313 seçmen oy kullanacak
Osmancık´ta 33 bin 313 seçmen oy kullanacak
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Osmancık´ta oy kullanacak seçmen sayısı belli oldu. Osmancık´ta 33 bin 313 seçmen oy kullanacak. Bir önceki dönemde Osmancık genelindeki seçmen sayısı 33 bin 135´di.
Kuşlar için doğaya yem bırakıldı
Kuşlar için doğaya yem bırakıldı
Osmancık Orman İşletme Şefliği kış mevsimi dolayısıyla yiyecek bulmakta zorlanan kuşlar için doğaya yem bıraktı.
Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın
Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın
Emniyet Müdürlüğü açıkladı; ´Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın´ sloganıyla 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi.
Osmancık nüfusu 58 kişi arttı
Osmancık nüfusu 58 kişi arttı
Osmancık nüfusu 58 kişi arttı
OSET Mimarlık görkemli bir şekilde açıldı
OSET Mimarlık görkemli bir şekilde açıldı
Mimar Muharrem Alparslan İnal “OSET MİMARLIK ”ofisini açtı. Etkinliğe inşaat sektörünün tanınmış isimleri ve çok sayıda davetli katıldı.
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)