GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

Ayvacı ?Çeltik Üreticisi Zor Durumda?

9.10.2019 11:40:35

Osmancık´ta hasatların başlamasıyla birlikte çeltik mesaisi başladı. 40 yıldır reçberlik yapan İsmail Ayvacı ?Çeltik üreticisi zor durumda, yukarıdakilerin bizi duyması lazım?dedi.

Osmancık´ta hasatların başlamasıyla birlikte çeltik mesaisi başladı. 40 yıldır reçberlik yapan İsmail Ayvacı ?Çeltik üreticisi zor durumda, yukardakilerin bizi duyması lazım?dedi.

Türkiye´nin pirinç ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Osmancık´ta çeltik hasadının ardından kurutma işlemi başladı. Çeltik kurutma maliyetini düşürmek için geleneksel yöntemler kullanarak mahsullerini boş alanlarda güneşe sererek kurutan üreteciler daha tasarruflu olduğu gerekçesiyle bu yöntemi tercih ediyo

İçinde gezinerek veya tırmıklar vasıtasıyla çeltiği karıştırarak kurutan üreticilerden 51 yaşındaki İsmail Ayvacı 40 yıldır bu işi yaptığını belirterek Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)´nin alımlara henüz başlamadığını ve bu durumun çiftçiyi zor durumda bıraktığını söyledi.

21 dönüm üzerinden 17,5 ton ürün aldığını belirten Ayvacı ?Arazide biçim bitmek üzere TMO henüz alımlara başlamadı. Hep tüccar elindeyiz, hepsi, bir ağız yapmışlar gibi anlaşmışlar gibi aynı fiyatı veriyor. İstedikleri fiyata çekerek üreticiye çok sıkıntı yaşatıyorlar. Geçtiğimiz seneyle kıyasladığımızda randımana bakarak daha altına vermiş oluyoruz. ?dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisinin, 2019 ürünü çeltik alım fiyatının ton başına 3 bin 50 lira olarak açıkladığını belirten Ayvacı, soğuktan dolayı bazı tarlalarının etkilendiğini, verimin düşük randımanın ise yüksek olduğunu söyledi.

Çiftçinin üretim maliyetlerine de değinen Ayvacı,  gübre ve ilacın da oldukça pahalı olduğunu vurgulayarak  ?TMO 3 bin 50 lira fiyat veriyor. Tüccarların birkaçı ile görüştüm 60 randımana da 65 randımana da aynı fiyatı veriyor. Her randıman arasında 50 vermesi gerekirken 5 randıman arasında 100 lira veriyor. 3 bin 50 lira ila 3 bin 100 lira arasında değişiyor. Tarım Kredi gittik 60 randımanı 2 bin 900 liradan aldı. Reçber zor durumda, yukarıdakiler bizi duyması lazım? dedi.

 

2019 DÖNEMİ TMO ÇELTİK ALIM FİYATLARI

GRUP ADI

ÇEŞİT ADI

FİYAT
(TL/TON)

UZUN TANE

BALDO, GÖNEN, EDİRNE ÇEŞİT ÇELTİKLER


3.800

CAMMEO, ROMEO, KESHAN, GALİLEO, TUNCA, KÖPRÜ CL,
ÖZGÜR CL, GÜNEŞ CL, BEŞER, PROTEO, FEDRA, BARONE CL


3.500

OSMANCIK-97, GALA, ÇAKMAK, EFE, YATKIN, PAŞALI,
HALİLBEY, DURAĞAN, KIZILTAN,HAMZADERE, SUR CL,
ÜLFET, SARHAN, IMI 2554, BOYABATKALESİ, REKOR CL,
DİĞER YERLİ ISLAH ÇEŞİTLER


3.050

VASCO, RONALDO, MECO, NEMBO, COLOMBO CL, KİKKO,
RİBALDO, 7721, ROCCA, DİĞER YABANCI ISLAH ÇEŞİTLER


2.900

LUNA


2.700

 

TMO 2019 Dönemi Çeltik Alım Fiyat ve Politikalarını açıkladı

TMO, 2019 dönemi çeltik alım fiyatlarında, geçen yıla göre yüzde 17,3-22,7 arasında artış yaptı. 31 Aralık 219´a kadar sadece çiftçilerden değil tüm kesimlerden emanet alımının yapılacağının duyurulduğu açıklamada şunlara yer verildi.

?2019 yılı çeltik hasatı Ağustos ayının sonunda lokal olarak başlamış olup önümüzdeki günlerde yoğunlaşması beklenmektedir.

Ülkemiz çeltik üretiminin geçen yıla göre %4 artışla 975 bin ton seviyelerinde olacağı tahmin edilmektedir.

Bu yıl TMO tarafından çeltik alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:

 1. TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 210 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda çeltik alım faaliyeti gösterecektir.

 2. TMO iş yerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara çeltik bırakan Çiftçi Kayıt Sistemi´ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki çeltik üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

 3. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler çeltiklerini elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak TMO´ya satabileceklerdir.

 4. Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği ve depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75´ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

 5. TMO işyerlerinde tüm kesimlerden 31 Aralık 2019 tarihine kadar emanet alım yapılacaktır.

 6. Tüccar ve şirketler; talepleri hâlinde TMO depolarında bulunan emanet çeltikleri ile TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolarda bulunan çeltiklerini (ELÜS olarak) 1 Nisan ? 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında TMO´ya satabileceklerdir.

 7. Üreticilerimizin TMO iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uygulamaya konulan randevulu alım sistemine devam edilecektir.

 8. Randevular İnternet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimizden de alınabilecektir.

 9. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

 10. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO´dan %30 avans alabilecektir.

 11. Üretici ve tüccarlar, emanete bırakılan çeltik için TMO´nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

 12. TMO´nun anlaşmalı olduğu bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO´ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin %25´i TMO tarafından karşılanacaktır.

 13. Ürün bedeli ödemeleri, çeltiğin TMO´ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO´ya satanlara ise ödemeler peşin yapılacaktır.

2019 Dönemi TMO Çeltik Alım Fiyatları aşağıdaki şekilde belirlenmiş olup geçen yıla göre %17,3-22,7 arasında artış yapılmıştır. Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımızca ton başına 180 TL/Ton prim ve diğer destekler de verilmektedir.

MO´ya çeltik teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri,

Lisanslı depolara ürün teslim edeceklerin bankadan yatırım hesabı açmaları,

Ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi, gerekmektedir.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.

TMO tarafından yapılacak olan çeltik alımlarının ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.?

Haber Kaynak : İlkay Sever

"KASITLI BİR KARALAMA KAMPANYASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

GELGÖR’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI

GELGÖR VATANDAŞLARA HELVA DAĞITTI

BAŞKAN GELGÖR SERT TEPKİ GÖSTERDİ

YÜZME HAVUZU 15 TEMMUZ’DA AÇILIYOR

HAVUZUN ÜCRET TARİFESİ BELLİ OLDU

AT YARIŞI ALANI MERADAN ÇIKARILDI


OSMANCIK TARİHİ RESİMLER

Osmancık Tarihi Resimleri

AYNI YERDE YİNE YANGIN ÇIKTI

TELEFONLA GÖRÜŞMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYORLAR

OSMANCIK’TA MASKE VE SOSYAL MESAFE DENETİMİ

DEVA PARTİSİ OSMANCIK YÖNETİMİ BELLİ OLDU