Ayvacı “Çeltik Üreticisi Zor Durumda”
Osmancık´ta hasatların başlamasıyla birlikte çeltik mesaisi başladı. 40 yıldır reçberlik yapan İsmail Ayvacı “Çeltik üreticisi zor durumda, yukarıdakilerin bizi duyması lazım”dedi.
Tarih: 9.10.2019 11:40:35

Osmancık´ta hasatların başlamasıyla birlikte çeltik mesaisi başladı. 40 yıldır reçberlik yapan İsmail Ayvacı “Çeltik üreticisi zor durumda, yukardakilerin bizi duyması lazım”dedi.

Türkiye´nin pirinç ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Osmancık´ta çeltik hasadının ardından kurutma işlemi başladı. Çeltik kurutma maliyetini düşürmek için geleneksel yöntemler kullanarak mahsullerini boş alanlarda güneşe sererek kurutan üreteciler daha tasarruflu olduğu gerekçesiyle bu yöntemi tercih ediyo

İçinde gezinerek veya tırmıklar vasıtasıyla çeltiği karıştırarak kurutan üreticilerden 51 yaşındaki İsmail Ayvacı 40 yıldır bu işi yaptığını belirterek Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)´nin alımlara henüz başlamadığını ve bu durumun çiftçiyi zor durumda bıraktığını söyledi.

21 dönüm üzerinden 17,5 ton ürün aldığını belirten Ayvacı “Arazide biçim bitmek üzere TMO henüz alımlara başlamadı. Hep tüccar elindeyiz, hepsi, bir ağız yapmışlar gibi anlaşmışlar gibi aynı fiyatı veriyor. İstedikleri fiyata çekerek üreticiye çok sıkıntı yaşatıyorlar. Geçtiğimiz seneyle kıyasladığımızda randımana bakarak daha altına vermiş oluyoruz. “dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisinin, 2019 ürünü çeltik alım fiyatının ton başına 3 bin 50 lira olarak açıkladığını belirten Ayvacı, soğuktan dolayı bazı tarlalarının etkilendiğini, verimin düşük randımanın ise yüksek olduğunu söyledi.

Çiftçinin üretim maliyetlerine de değinen Ayvacı,  gübre ve ilacın da oldukça pahalı olduğunu vurgulayarak  “TMO 3 bin 50 lira fiyat veriyor. Tüccarların birkaçı ile görüştüm 60 randımana da 65 randımana da aynı fiyatı veriyor. Her randıman arasında 50 vermesi gerekirken 5 randıman arasında 100 lira veriyor. 3 bin 50 lira ila 3 bin 100 lira arasında değişiyor. Tarım Kredi gittik 60 randımanı 2 bin 900 liradan aldı. Reçber zor durumda, yukarıdakiler bizi duyması lazım” dedi.

 

2019 DÖNEMİ TMO ÇELTİK ALIM FİYATLARI

GRUP ADI

ÇEŞİT ADI

FİYAT
(TL/TON)

UZUN TANE

BALDO, GÖNEN, EDİRNE ÇEŞİT ÇELTİKLER


3.800

CAMMEO, ROMEO, KESHAN, GALİLEO, TUNCA, KÖPRÜ CL,
ÖZGÜR CL, GÜNEŞ CL, BEŞER, PROTEO, FEDRA, BARONE CL


3.500

OSMANCIK-97, GALA, ÇAKMAK, EFE, YATKIN, PAŞALI,
HALİLBEY, DURAĞAN, KIZILTAN,HAMZADERE, SUR CL,
ÜLFET, SARHAN, IMI 2554, BOYABATKALESİ, REKOR CL,
DİĞER YERLİ ISLAH ÇEŞİTLER


3.050

VASCO, RONALDO, MECO, NEMBO, COLOMBO CL, KİKKO,
RİBALDO, 7721, ROCCA, DİĞER YABANCI ISLAH ÇEŞİTLER


2.900

LUNA


2.700

 

TMO 2019 Dönemi Çeltik Alım Fiyat ve Politikalarını açıkladı

TMO, 2019 dönemi çeltik alım fiyatlarında, geçen yıla göre yüzde 17,3-22,7 arasında artış yaptı. 31 Aralık 219´a kadar sadece çiftçilerden değil tüm kesimlerden emanet alımının yapılacağının duyurulduğu açıklamada şunlara yer verildi.

“2019 yılı çeltik hasatı Ağustos ayının sonunda lokal olarak başlamış olup önümüzdeki günlerde yoğunlaşması beklenmektedir.

Ülkemiz çeltik üretiminin geçen yıla göre %4 artışla 975 bin ton seviyelerinde olacağı tahmin edilmektedir.

Bu yıl TMO tarafından çeltik alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:

 1. TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 210 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda çeltik alım faaliyeti gösterecektir.

 2. TMO iş yerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara çeltik bırakan Çiftçi Kayıt Sistemi´ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki çeltik üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.

 3. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler çeltiklerini elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak TMO´ya satabileceklerdir.

 4. Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği ve depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75´ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

 5. TMO işyerlerinde tüm kesimlerden 31 Aralık 2019 tarihine kadar emanet alım yapılacaktır.

 6. Tüccar ve şirketler; talepleri hâlinde TMO depolarında bulunan emanet çeltikleri ile TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolarda bulunan çeltiklerini (ELÜS olarak) 1 Nisan – 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında TMO´ya satabileceklerdir.

 7. Üreticilerimizin TMO iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uygulamaya konulan randevulu alım sistemine devam edilecektir.

 8. Randevular İnternet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimizden de alınabilecektir.

 9. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır.

 10. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO´dan %30 avans alabilecektir.

 11. Üretici ve tüccarlar, emanete bırakılan çeltik için TMO´nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

 12. TMO´nun anlaşmalı olduğu bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO´ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin %25´i TMO tarafından karşılanacaktır.

 13. Ürün bedeli ödemeleri, çeltiğin TMO´ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO´ya satanlara ise ödemeler peşin yapılacaktır.

2019 Dönemi TMO Çeltik Alım Fiyatları aşağıdaki şekilde belirlenmiş olup geçen yıla göre %17,3-22,7 arasında artış yapılmıştır. Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımızca ton başına 180 TL/Ton prim ve diğer destekler de verilmektedir.

MO´ya çeltik teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri,

Lisanslı depolara ürün teslim edeceklerin bankadan yatırım hesabı açmaları,

Ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi, gerekmektedir.

Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir.

TMO tarafından yapılacak olan çeltik alımlarının ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.”

Kaynak: İlkay Sever

Anahtar Kelimeler: Ayvacı Çeltik Üreticisi Durumda
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ORTA ASYA´DAN BU GÜNLERE UZANAN TARHANA
ORTA ASYA´DAN BU GÜNLERE UZANAN TARHANA
Havalar iyiden iyiye soğumadan önce kış hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Yapılan birçok ürün arasında en gözde olanlardan biri de tarhana. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak ve aynı zamanda şifa kaynağı olan tarhana sofralarınızın başköşesinde yerini almak için hazırlandı.
ALKOLLÜ MEKÂN KAPATILACAK MI?
ALKOLLÜ MEKÂN KAPATILACAK MI?
Osmancık´ta bulunan bir alkollü mekânın kapatılması konusu Belediye Meclis Toplantısı´nda gündeme geldi.
İŞ YERLERİNİN KAPANIŞ SAATLERİ DEĞİŞTİ
İŞ YERLERİNİN KAPANIŞ SAATLERİ DEĞİŞTİ
D-100 Karayolu´ndan geçen yerli ve yabancı misafirlere hizmet amacıyla şehir merkezinde bulunan bazı işletmelerin 24 saat açık kalmaları için verilen izinler yeniden düzenlendi.
ÇORUM MEHMETÇİĞİN YANINDA
ÇORUM MEHMETÇİĞİN YANINDA
AK Parti Çorum İl Teşkilatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde Barış Pınarı Harekatına destek olmak için dev Türk bayrağı açtı.
AK Parti Gençlik Kollarından Esnafa Bayrak
AK Parti Gençlik Kollarından Esnafa Bayrak
Osmancık AK Parti Gençlik Kolları Osmancık´ı Türk bayrakları ile donattı.
OSMANCIK´TA KAZA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
OSMANCIK´TA KAZA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Osmancık´ta tıra arkadan çarpan sürücü Murat Başkaya (36) tüm uğraşlara rağmen hayatını kaybetti.
ZABITA EKİPLERİNDEN İŞ YERLERİNE DENETİM
ZABITA EKİPLERİNDEN İŞ YERLERİNE DENETİM
Osmancık Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri denetimlerini sıklaştırdı.
MHP İLÇE BAŞKANI SATILMIŞ KARATAĞ´DAN BAHÇELİ´YE MESAJ
MHP İLÇE BAŞKANI SATILMIŞ KARATAĞ´DAN BAHÇELİ´YE MESAJ
Osmancık Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin yeniden görevinin başına dönmesini, “Hareketin lideri Türkmen beyimiz, muhterem büyüğümüz otağına gelerek görevine başlamıştır. Şimdi siyaset simsarları, algı fareleri, fırıldaklar düşünsün. Hoş geldin, sefa geldin bilge liderimiz” sözleriyle karşıladı.
Oğuzhan Kaya PAB Genel Kurulu Toplantısına Katıldı
Oğuzhan Kaya PAB Genel Kurulu Toplantısına Katıldı
AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Genel Kurulu´na katıldı.
EĞLENİRKEN ÖĞRETEN MATEMATİK PROJESİ
EĞLENİRKEN ÖĞRETEN MATEMATİK PROJESİ
Osmancık´ta öğrencilere matematiği eğlendirerek öğretmek için “Durakta Matematik Projesi”, başlayacak.
OSMANCIK AK GENÇLİK KOLLARI´NDAN “ÇÖP TOPLAMA” AKIMI
OSMANCIK AK GENÇLİK KOLLARI´NDAN “ÇÖP TOPLAMA” AKIMI
Osmancık Ak Gençlik Kolları´da son zamanlarda oldukça yaygınlaşan “Trashtag Challenge (Çöp Toplama)” akımına katıldı.
OSMANCIK´TA PEKMEZ MESAİSİ BAŞLADI
OSMANCIK´TA PEKMEZ MESAİSİ BAŞLADI
Osmancık´ta kışın yaklaşması ile birlikte kış hazırlıkları da yapılmaya başlandı. Hazırlıklara hız kesmeden devam eden vatandaşlar; yufka ekmeği, kuşburnu, tarhana, kurutmalıklar derken, şimdi de pekmez yapımlarına başladı. Tam bir şifa kaynağı olan pekmezin sağlık için birçok faydası olduğu da bilinmekte. Yapılan pekmezler kış sofralarında yerini almayı beklerken aynı zamanda ev ekonomisine de katkı sağlıyor.
PİRİNÇ TARLALARINDAN YÜKSEKÖĞRETİME BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ OSMANCIK” PROJESİ
PİRİNÇ TARLALARINDAN YÜKSEKÖĞRETİME BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ OSMANCIK” PROJESİ
Öğrencilerin LGS ve YKS sınavlarında başarılarını artırmak amacıyla Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Pirinç Tarlalarından Yükseköğretime Birlikte Başaracağız Osmancık” projesi hayata geçiriliyor.
7 BİN POLİS ALINACAK
7 BİN POLİS ALINACAK
Polis alımı için ön başvuru yapmak isteyen adaylarda KPSS şartı aranacak.
BAŞKAN GELGÖR TOSYA´DA
BAŞKAN GELGÖR TOSYA´DA
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör Tosya´da Başpehlivanlık güreş müsabakalarını izledi.
Gür´den ‘kanatlı eti´ açıklaması
Gür´den ‘kanatlı eti´ açıklaması
Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan hileli ürünler listesi ile ilgili açıklama yaptı.
DANİŞMENT KÖYÜ´NDE YANGIN
DANİŞMENT KÖYÜ´NDE YANGIN
Danişment Köyü´nde ikamet eden Durmuş Arafat´ın evinde yangın çıktı.
BAŞKAN GELGÖR´DEN OĞUZHAN KAYA´YA TEŞEKKÜR MESAJI
BAŞKAN GELGÖR´DEN OĞUZHAN KAYA´YA TEŞEKKÜR MESAJI
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Kızılırmak Çevre Düzenlemesi için 1 Milyon TL hibe ayırmasının ardından çalışmaları hızlandıracaklarını belirterek Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya´ya teşekkür etti.
TRAFİK EKİPLERİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
TRAFİK EKİPLERİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Osmancık´ta trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Yaya Geçidi Nöbeti Etkinliği” gerçekleştiriliyor.
Osmancık´a Sokak Hayvanları İçin Barınak Yapılması Meclis Gündeminde
Osmancık´a Sokak Hayvanları İçin Barınak Yapılması Meclis Gündeminde
Osmancık´ta başıboş dolaşan sokak hayvanları için barınak yapılması meclis gündemine alındı.
Oğuzhan Kaya ve Numan Kurtulmuş´tan Bir Dizi Ziyaret
Oğuzhan Kaya ve Numan Kurtulmuş´tan Bir Dizi Ziyaret
Numan Kurtulmuş Çorum´a geldikten sonra gerçekleşen programların ardından Oğuzhan Kaya ile birlikte ziyaretlerde bulundu.
Kurtulmuş´tan MHP´ye ziyaret
Kurtulmuş´tan MHP´ye ziyaret
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MHP Çorum İl Başkanlığını ziyaret etti.
Belediyeden Kent Konseyi´ne 10 Bin TL
Belediyeden Kent Konseyi´ne 10 Bin TL
Osmancık Belediyesi, Kent Konseyi başkanlığının ödenek talebine olumlu cevap verdi. Konseye, Belediye bütçesinden 10 bin TL ayrıldı.
DOMUZ KAZAYA NEDEN OLDU
DOMUZ KAZAYA NEDEN OLDU
Çorum´un Sungurlu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 6 kişi yaralandı.
Kaymakam Alkan, KÖYDES´in Çalışmalarını Inceledi
Kaymakam Alkan, KÖYDES´in Çalışmalarını Inceledi
Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, 2019 Yılı Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) Çalışma Programı kapsamında çalışmaların yürütüldüğü Kumbaba, Kargı, Fındık, Evlik ve Başpınar köylerinde incelemelerde bulundu.
‘Hedefimiz Barışı, Adaleti Sağlamak´
‘Hedefimiz Barışı, Adaleti Sağlamak´
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Barış Pınarı Harekatı´nda hedefimiz barışı, adaleti sağlamaktır. Hedefimiz Suriye´nin kuzeyinde barış pınarlarını gürül gürül akıtmaktır, bölge halklarının kardeşliğini temin etmektir" dedi.
Numan Kurtulmuş, Çorum´da
Numan Kurtulmuş, Çorum´da
Ak Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ali Osman Öztürk´ü ziyaret ederek, Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 15 Temmuz Spor Kompleksi´nde yapılan Hitit Üniversitesi 2019-2020 akademik yılı açılış programına katıldı.
   ERTUĞRUL ONAN´DAN HAREKÂTA DESTEK AÇIKLAMASI
ERTUĞRUL ONAN´DAN HAREKÂTA DESTEK AÇIKLAMASI
MHP Çorum Merkez İlçe Başkanı Ertuğrul Onan Barış Pınarı Harekâtına destek kapsamında basın açıklaması yayınladı.
‘Devletimizin ve Ordumuzun Yanındayız´
‘Devletimizin ve Ordumuzun Yanındayız´
Barış Pınarı Harekâtı´na destek verdiklerini açıklayan Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Agah Karapıçak, “Türk Milliyetçileri Türk Devletinin ve Türk Ordusunun yanındadır.” dedi.
ÇÖREKÇİ PAŞA YATILI BÖLGE ORTAOKULU´NDA
ÇÖREKÇİ PAŞA YATILI BÖLGE ORTAOKULU´NDA
Hava kuvvetleri eski komutanı Orgeneral Ahmet ÇÖREKÇİ, adını taşıyan Yatılı Bölge Ortaokulunu ziyaret etti.
OĞUZHAN KAYA´DAN OSMANCIK´A MÜJDE
OĞUZHAN KAYA´DAN OSMANCIK´A MÜJDE
Ak Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Kızılırmak sahili Çevre düzenlemesi için Osmancık Belediyesine 1 Milyon TL hibe sağlanacağını bildirdi.
MEHMETÇİĞE DUA DESTEĞİ
MEHMETÇİĞE DUA DESTEĞİ
AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş´un Çorum´da katılım sağladığı programda Mehmetçik için dua etmeyi unutmadılar.
Osmancık Belediyesi´nden Türk Askerine Destek
Osmancık Belediyesi´nden Türk Askerine Destek
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Suriye´de başlattığı Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Osmancık halkından ricada bulunarak evlere ve iş yerlerine bayrak asmalarını istedi.
Öğrencilerden Oğuzhan Kaya´ya Ziyaret
Öğrencilerden Oğuzhan Kaya´ya Ziyaret
Osmancık İsmail Karataş Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri AKP Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya´yı mecliste ziyaret etti.
OSMANCIK´TA KAZA
OSMANCIK´TA KAZA
Osmancık´ta meydana gelen trafik kazasında 2´si ağır, 4 kişi yaralandı.
ÇORUMSPOR´DAN “BARIŞ PINARI HAREKÂTI”NA TAM DESTEK
ÇORUMSPOR´DAN “BARIŞ PINARI HAREKÂTI”NA TAM DESTEK
2. Lig Beyaz Grup ekiplerinden Yeni Çorumspor´un futbolcuları, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan "Barış Pınarı Harekatı"na destek verdi.
ÇORUM´A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
ÇORUM´A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
Barış Pınarı Operasyonu´nda ilk şehidimizi verdik. Çorum´un İskilip ilçesine bağlı Örübağ köyü nüfusuna kayıtlı Ahmet Topçu, şehit oldu.
Osmancık Belediyesi´nden “VİP ARAÇ İHALESİ” Açıklaması
Osmancık Belediyesi´nden “VİP ARAÇ İHALESİ” Açıklaması
Ulusal basında “Makam Araçlarını Azaltalım Diyen MHP´li Başkandan VİP Araç İhalesi” başlığıyla bir haber gündeme geldi.
ÇORUM´DA 2018 YILINDA 29,9 METRE KÜP SU ÇEKİLDİ
ÇORUM´DA 2018 YILINDA 29,9 METRE KÜP SU ÇEKİLDİ
TÜİK Samsun Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı Belediye Su İstatistikleri anket sonuçlarına göre Çorum´da 16 belediyenin tamamına içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildi. Çorum´da belediyelerce çekilen suyu %43,5´i kaynaktan, %18,4´ü kuyu suyundan ve %38,1´i barajdan sağlandı.
ORTAKÖY´DEN OSMANCIK´A OTOBÜS DURAĞI
ORTAKÖY´DEN OSMANCIK´A OTOBÜS DURAĞI
Ortaköy Belediyesi köy muhtarının isteği üzerine Osmancık´ın Danişment Köyü´ne iki adet otobüs durağı gönderdi.
NUMAN KURTULMUŞ ÇORUM´A GELİYOR
NUMAN KURTULMUŞ ÇORUM´A GELİYOR
AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş´un Çorum programı kesinleşti.
ÇORUM´DA T.C. ÖNERİSİ REDDEDİLDİ
ÇORUM´DA T.C. ÖNERİSİ REDDEDİLDİ
Çorum Belediye Meclisi´nde belediye tabelalarına T.C. ibaresinin eklenmesi konusu AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.
EMİNE BULUT´UN KATİLİ HÂKİM KARŞISINDA
EMİNE BULUT´UN KATİLİ HÂKİM KARŞISINDA
Emine Bulut davasına Çorum Barosu da dâhil oldu. Kırıkkale´de 10 yaşındaki kızının yanında eski eşi Emine Bulut´u bıçaklayarak öldüren Fedai Varan´ın (43) duruşması Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşti.
Erdoğan´ın Çorum Ziyareti Ertelendi
Erdoğan´ın Çorum Ziyareti Ertelendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın, 31 Mart yerel seçimleri sonrası “vatandaşlara teşekkür” ziyaretleri kapsamında Çorum´a gelmesi bekleniyordu.19 Ekimde Çorum´ gelmesi beklenen Erdoğan´ın Afrika gezisi nedeniyle Çorum´a gelemeyeceği belirtildi.
Otomobil ağaçlara çarptı
Otomobil ağaçlara çarptı
Çorum-Osmancık karayolunda bir otomobilin ağaçlara çarpması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.
Motosiklet Tarlaya Uçtu
Motosiklet Tarlaya Uçtu
Eymir Köyü mevkiinde bir şahıs yönetimindeki motosiklet Çorum´dan Osmancık istikametine seyir halinde iken direksiyon hâkimiyetini kaybederek yolun sağında bulunan tarlaya girdi.
KAÇAK İÇKİ OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR
KAÇAK İÇKİ OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR
Çorum İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbari çalışmalar neticesinde Merkez İlçe Eskiköy Köyü Kışlacık mahallesinde kaçak alkol üretimi yapıldığı bilgisi elde edildi.
KIŞ GELMEDEN UYARILAR GELDİ
KIŞ GELMEDEN UYARILAR GELDİ
Çorum Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu zehirlenmelere karşı uyardı.
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Cennet için ibadet geçersizdir?

Hacı Bektaşı Veli