Ceza ve teşvik elektrikli talebini uçuracak
Otomotivin Geleceğini Temsil Eden Elektrikli Araçlar için, DMA, (Derindere Motorlu Araçlar ve Enerji saklama Sistemleri) China Aviation Lithium Battery (CALB) ile Stratejik Ortak Oldu.
Tarih: 2.9.2019 09:56:01

Otomotivin Geleceğini Temsil Eden Elektrikli Araçlar için, DMA, (Derindere Motorlu Araçlar ve Enerji saklama Sistemleri)  China Aviation Lithium Battery (CALB) ile Stratejik Ortak Oldu.

Elektrikli araç üretimi konusunda en ileri teknolojiye sahip dünyanın sayılı şirketlerinden biri olan, Özkan Derindere ve Önder Yol tarafından 2007 yılında kurulan, dünya ölçeğinde elektrikli araç  ve enerji saklama sistemleri üreten ilk yerli firma DMA (Derindere Motorlu Araçlar),  teknolojisini Çin´e ihraç ediyor. Çin´de kurulan CADMA ortaklığı, Çin´de üretim gerçekleştiren markalar için ‘modele özel´ elektrikli tahrik sistemleri geliştirip üreterek, 5 yıl içinde milyar dolarlık bir şirkete dönüşecek.

Türkiye´nin ilk tip onay belgeli elektrikli araç üreticisi Derindere Motorlu Araçlar (DMA), teknolojisinin kullanım hakkını Çin´e taşıyor. Dünyanın en büyük batarya üreticilerinden biri olan Çin devlet şirketi China Aviation Lithium Battery (CALB) ile Çin´de gerçekleştirilecek elektrikli otomobil geliştirme ve üretimi konusunda anlaşma imzalayan DMA, stratejik önem taşıyan bir ortaklık kurdu. Çin´den gelen yetkililerin Türkiye´de aracı test etmelerinden sonra, Ar-Ge ve üretimi tamamen Türkiye´de yapılan araçlardan 1 tanesi test edilmek üzere Çin´e ihraç edildi. DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, “Elektrikli araç üretiminde dünya üzerinde söz sahibi olmak isteyen Çinli yetkililer, gönderdiğimiz araçları test ettiler ve araçlardan çok etkilendiler” dedi. Dünyanın en büyük otomobil pazarına sahip olan Çin, 2017 yılından itibaren ülkede otomobil üreten şirketlere “%1 Elektrikli araç üretim ve satış şartı” getiriyor. Buna göre, 2017 yılından itibaren herhangi bir üreticinin, satışını gerçekleştirdiği araçların yüzde 1´i elektrikli olmaz ise diğer araçlar için belli bir miktar ceza ödemek zorunda kalacak. Çin sadece bu yılsonuna kadar yaklaşık 250 bin adetlik elektrikli araç üretimi hedefliyor. DMA elektrikli otomobil üretmek isteyen markalar için DMA teknolojisini Çin´e taşıyor.

Görüşmeler 2 yıl sürdü

Bataryaların, elektrikli araçların vazgeçilmez parçaları olduğunu ve bu konuda gerekli teknolojiyi geliştiremeyen şirketlerin başarıya ulaşmasının imkânsız olduğunu söyleyen DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, “Elektrikli araçta başarıya giden yol, yazılım ve bataryadan geçiyor. Biz tamamen kendimize ait olan yazılımlarımız ile elektrikli araç üreticileri arasında saygın bir konumdayız. Sahip olduğumuz bu teknoloji, 2014 yılında gerçekleştirdiği 23.5 milyon adetlik toplam satışla dünyanın en büyük otomotiv pazarına sahip olan Çin´in de ilgisini çekti. Yaklaşık 2 yıl süren görüşme sürecinin ardından, dünyanın en büyük batarya üreticilerinden biri olan ve Çin devlet şirketi China Aviation (AVIC) çatısı altında faaliyet gösteren China Aviation Lithium Battery (CALB) ile ortaklık anlaşması imzaladık” diye konuştu. Çin´de küçük ve orta ölçekte pek çok elektrikli araç üreticisi olduğunu ancak bu markaların imal ettikleri araçlardaki teknolojilerin yeterli olmadığını belirten Yol, “Elektrik motoru ve pil takınca araç elektrikli olmuyor. Elektrikli araçlarda başarının sırrı, enerji ve motoru güvenle yönetecek yazılımları yapmaktan geçiyor. Bizi farklı kılan teknolojimiz, Çinli yetkililerin elektrikli araç üretimi konusundaki talebinde önemli bir rol oynadı” dedi.

5 yıl içinde milyar dolarlık şirket olacak

Çin borsasına kayıtlı devlet şirketi olan CALB ile ‘CADMA´ adında ortak bir şirket kurduklarını belirten Önder Yol, “İmzalanan anlaşma çerçevesinde elektrikli araçlar için geliştirilecek tahrik sistemlerinin Ar-Ge ve üretim faaliyetleri Türkiye´de gerçekleştirilmeye devam edecek” dedi. Önder Yol, Çin´de üretim yapabilmek için yerel bir şirketle ortak olma zorunluluğu bulunduğuna ve bu nedenle DMA teknolojisini kullanacak markalar arasında dünyanın önde gelen pek çok üreticisinin de yer alabileceğine dikkat çekti. Yol, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Anlaşmaya göre, kendi otomobiline uygun şekilde elektrikli tahrik sistemleri geliştireceğimiz ve üretme entegre edeceğimiz her markadan, belli bir oranda Ar-Ge bedeli alınacak. Ayrıca CADMA ile çalışan her marka, belli adette bir üretim garantisi verecek. Her araç başına da belli bir gelir hedefimiz var. CADMA, teknoloji ihraç eden bir şirket olarak 5 yıl içinde cirosunu milyar dolar seviyesine çıkaracak. Çin yerel pazarında faaliyet gösteren şirketlerin neredeyse tamamıyla görüşme halindeyiz. Bazı yerel üreticilerin araçlarını elektrikli hale getirmek için şimdiden birçok ön anlaşma imzaladık.”

Türkiye´de batarya fabrikası kurulabilir

Son dönemde elektrikli araç konusunda, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin de önemli atılımlarda bulunduğunu hatırlatan Önder Yol, bu noktada herkesin Çin pazarını hedefleyerek hareket ettiğini söyledi. Çin hükümetinin elektrikli araç geliştirilmesi ve üretimi konusunda aldığı radikal kararların, otomotiv endüstrisinde dengelerin değişeceğini net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Önder Yol, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çin kaynaklarından aldığımız bilgilere göre, ABD´nin en büyük iki teknoloji şirketi, araçlarında kullanacakları piller için Çinliler ile görüşüyor. Ancak biz şu anda Türkiye olarak onlardan çok daha iyi bir noktadayız. Hatta şartlar oluştuğunda CADMA bünyesinde Türkiye´de bir batarya fabrikası kurulması konusunda da ön anlaşmamızı yaptık. Çinliler, Avrupa´da elektrikli araç üretiminde yaşanacak talebe karşı, Türkiye´yi AB´ye açılan kapı olarak gördüklerini ifade ettiler. Orta vadede hem iç hem de dış pazara üretim yapacak şekilde Türkiye´de batarya fabrikası kurmayı hedefleyebiliriz.”

Ceza ve teşvik elektrikli talebini uçuracak

Çin hükümetinin elektrikli araç üretimi konusunda almış olduğu radikal kararlar arasında cezai yaptırımların yanı sıra önemli bir teşvik mekanizmasının da bulunduğuna dikkat çeken Önder Yol, benzer kararların Türkiye´de uygulanması halinde elektrikli araç bilincinin ve talebinin hızlı bir biçimde Türkiye´de de yayılacağını söyledi. Önder Yol konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çin sadece otomotiv endüstrisi için değil, hem çevresel etkiyi azaltmak hem de ülkenin enerji tasarrufuna katkı sağlamak amacıyla da sıkı önlemler alıyor. Örneğin Pekin ve diğer büyük şehirlerde satılan elektrikli araç başına üreticiye 10.000 dolar teşvik veriliyor. Bu rakam elektrikli hafif ticari araçta 50.000 dolara, otobüste ise 100.000 dolara kadar çıkabiliyor. Federal hükümetin verdiği teşvikler aracın kullanıldığı yere göre, araç başına 45.000 dolara kadar çıkabiliyor. Şangay´da ise, belediye elektrikli araç başına 15.000 dolar ilave teşvik verirken, aracı plaka tescil masrafından da muaf tutuyor. Türkiye´de elektrikli araç üretimi ve buna mukabil yan sanayinin geliştirilmesi için teşvik mekanizmasının hiç vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde uygulanması gerekiyor.”
Kaynak: İlkay Sever

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Aşure Günü” etkinliğine davet
“Aşure Günü” etkinliğine davet
Baltacı Mehmet Paşa- Yağsiyen Köyleri Dayanışma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği aşure etkinliği düzenleyecek.
TOKİ´den kamuoyu duyurusu
TOKİ´den kamuoyu duyurusu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı sahtecilik ve dolandırıcılık konusunda duyuruda bulundu.
Osmancık´ta ambalaj atıkları için geri dönüşüm kutusu yerleştirildi
Osmancık´ta ambalaj atıkları için geri dönüşüm kutusu yerleştirildi
Osmancık Belediyesi geri dönüşüme katkı sağlamak amacıyla ambalaj atıkları için çöp kutuları yerleştirdi.
Bakan Kasapoğlu´ndan Çorum´a Stat Ve Spor Salonu Müjdesi
Bakan Kasapoğlu´ndan Çorum´a Stat Ve Spor Salonu Müjdesi
Bakan Kasapoğlu´ndan Çorum´a Stat Ve Spor Salonu Müjdesi
OGM´ye 5 bin personel alımı için başvurular başladı
OGM´ye 5 bin personel alımı için başvurular başladı
Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü´ne alımı yapılacak 5 bin personel için başvuru süreci başladı. Müracaatlar, 24 Eylül-07 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak.
Asker arkadaşları 53 yıl sonra buluştu
Asker arkadaşları 53 yıl sonra buluştu
1964-1966 yıllarında vatani görevini yapan iki arkadaş yaklaşık 1 ay önce sosyal medya aracılığıyla bağlantı kurarak, Osmancık´ta bir araya geldi.
Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklandı
Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklandı
Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Açıklandı
Asfalt çalışmaları Gemici´de devam ediyor
Asfalt çalışmaları Gemici´de devam ediyor
Osmancık Belediyesi fen İşleri Müdürlüğü´ne bağlı ekipler asfalt çalışmalarına aralıksız devam ediyor.
Emekli Noter Neriman Sabuncu vefat etti
Emekli Noter Neriman Sabuncu vefat etti
Emekli Osmancık Noteri Neriman Sabuncu vefat etti
Osmancık er meydanı Kırkpınar´ı aratmayacak
Osmancık er meydanı Kırkpınar´ı aratmayacak
Osmancık Pırlanta Pirinç Festivalinde Ali Gürbüz ve Recep Kara, başta olmak üzere 32 ünlü başpehlivan er meydanında güreş tutacak.
Osmancık keşfedilmemiş güzellikleriyle doğa sporcularının ilgisini çekiyor
Osmancık keşfedilmemiş güzellikleriyle doğa sporcularının ilgisini çekiyor
Çorum´un tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Osmancık ilçesi keşfedilmemiş güzellikleriyle doğa sporcularının ilgisini çekiyor.
Osmancıklı modifiye tutkunları fuara katıldı
Osmancıklı modifiye tutkunları fuara katıldı
Modifiye araç tutkunları 1. Çorum Modifiye Araç Fuarı´nda buluştu. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen fuarda Osmancık Auto Kulüp üyeleri 10 araç ile katıldı.
Jandarma´den nefes kesen takip
Jandarma´den nefes kesen takip
Osmancık İlçe Jandarma ekipleri dur ihtarına uymayan aracı nefes kesen kovalamaca sonucu yakaladı.
Şevket Erzen BİK Yönetimi´nde
Şevket Erzen BİK Yönetimi´nde
Basın İlan Kurumu 30. Dönem Genel Kurulu üyeleri arasından Yönetim Kurulu ve Denetçilerin seçimi yapıldı. Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Basın İlan Kurumu (BİK) Yönetim Kurulu Üyeliği´ne seçildi.
Başkan Gelgör, asfaltlanan yolları inceledi
Başkan Gelgör, asfaltlanan yolları inceledi
Başkan Gelgör, asfaltlanan yolları inceledi
Emniyet Müdürü Vurgun, Polis Memurunun Nikah Şahidi Oldu
Emniyet Müdürü Vurgun, Polis Memurunun Nikah Şahidi Oldu
Osmancık İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, personelinin nikah şahidi oldu.
5 Yıllık Aradan Sonra Her Yaşa Hitap Edecek Olan Dolu Dolu Pirinç Festivali
5 Yıllık Aradan Sonra Her Yaşa Hitap Edecek Olan Dolu Dolu Pirinç Festivali
5 Yıllık Aradan Sonra Her Yaşa Hitap Edecek Olan Dolu Dolu Pirinç Festivali
Erzen ve Sılku Aileleri´nin mutlu günü
Erzen ve Sılku Aileleri´nin mutlu günü
Erzen ve Sılku Aileleri´nin mutlu günü
Trafik Sigortasında Mevcut Uygulama Devam Ediyor
Trafik Sigortasında Mevcut Uygulama Devam Ediyor
Medyada çıkan ikinci el alınan araçlarda 15 gün süre ile alıcının, satıcıya ait mevcut araç sigortasını 15 gün süre kullanılabilmesinin kaldırıldığı haberleri ilişkin açıklama geldi.
Osmancık´ta Görev Yapan Belediye Başkanlarımız(1870-2019)
Osmancık´ta Görev Yapan Belediye Başkanlarımız(1870-2019)
Osmancıkta İlk Belediye Teşkilatının 1891 da değil, daha önce yani 1870 yılında kurulmuş olduğu anlaşılmaktadır.
Meclis Üyesi Delibaş´ın Mutlu Günü
Meclis Üyesi Delibaş´ın Mutlu Günü
Osmancık Belediye Meclis üyesi, Belediyespor yönetim kurulu üyesi Kadir Delibaş, en mutlu günlerinden birini yaşadı.
Kültürümüzün bir parçası: Kirman
Kültürümüzün bir parçası: Kirman
Kirman, çıkrık, ellik, tokaç kültürümüzün unutulan değerleri olarak artık hafızlarımızda kaldı. Teknolojiye yenik düşen aletlerimizden birçoğu, günümüzde bazı evlerde aksesuar olarak vitrinleri süslüyor.
Asılsız ihbar 110 ve 112´yi harekete geçirdi
Asılsız ihbar 110 ve 112´yi harekete geçirdi
Osmancık Yeni Mahalle´de yangın ihbarı alan itfaiye ve 112 ekipleri uzun süre olay yerini aradı.
Osmancık Belediyesi 3 bin kişiye aşure dağıttı
Osmancık Belediyesi 3 bin kişiye aşure dağıttı
Osmancık Belediyesi 3 bin kişiye aşure dağıttı
Ortak payeleri Osmancık
Ortak payeleri Osmancık
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör ve meclis üyeleri, Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya ile bir araya geldi.
Başkan Gelgör, çeltik hasadı yapan çiftçileri ziyaret etti
Başkan Gelgör, çeltik hasadı yapan çiftçileri ziyaret etti
Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Osmancık´ta çeltik hasadı yapan çiftçileri ziyaret etti.
Yol kenarına atılan sigara izmariti yangına sebep oldu
Yol kenarına atılan sigara izmariti yangına sebep oldu
Yol kenarına atılan sigara izmariti yangına sebep oldu
Esentepe´de 2 caddeye asfalt çalışması
Esentepe´de 2 caddeye asfalt çalışması
Esentepe Mahallesi´nde asfaltlama çalışması başladı.
Belediyeden 550 Öğrenciye Eğitim Seti
Belediyeden 550 Öğrenciye Eğitim Seti
Osmancık Belediyesi 550 öğrenciye defter, kalem, silgi ve kalemtıraştan oluşan eğitim seti hediye etti.
Saklı Cennet Yeşil Göl için proje hazır
Saklı Cennet Yeşil Göl için proje hazır
Çorum´un Laçin ilçesinde bulunan Yeşil Göl, doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle ziyaretçilerini adeta büyülüyor
Osmancık Belediyespor maçlarını canlı yayınlayacak
Osmancık Belediyespor maçlarını canlı yayınlayacak
2019-2020 sezonu Spor Toto Bölgesel Amatör Lig müsabakaları 21-22 Eylül tarihinde başlayacak.
40 yıllık tecrübe: Kardeş Kitap Kırtasiye
40 yıllık tecrübe: Kardeş Kitap Kırtasiye
40 yıllık tecrübe: Kardeş Kitap Kırtasiye
“Doğrudan temin usulü, genel ihale yöntemi değil”
“Doğrudan temin usulü, genel ihale yöntemi değil”
“Doğrudan temin usulü, genel ihale yöntemi değil”
İLK GÖSTERİ PİRİNÇ FESTİVALİNDE
İLK GÖSTERİ PİRİNÇ FESTİVALİNDE
Osmancık ilçesinde hava sporlarına ilgi duyanların kurduğu Uçuş Kulübüne Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya ve Belediye Başkanı Ahmet Gelgör´den destek geldi. Kulüp, ilçedeki ilk uçuşunu Osmancık Pirinç Festivalinde gerçekleştirecek.
Gelgör; “Velilerimiz birinci sınıfa başlayan çocuklarına defter almasınlar”
Gelgör; “Velilerimiz birinci sınıfa başlayan çocuklarına defter almasınlar”
Gelgör; “Velilerimiz birinci sınıfa başlayan çocuklarına defter almasınlar”
Sınıflar Kura İle Belirlendi
Sınıflar Kura İle Belirlendi
2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde okula ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrenciler; sınıflarının belirlenmesi için kura çekimi yaptılar. Anne ve babalarıyla okullara kura çekimine gelen öğrenciler heyecanlı anlar yaşadılar.
Osmancık Belediyesi caddelerde asfalta başladı
Osmancık Belediyesi caddelerde asfalta başladı
Osmancık Belediyesi alt yapısı tamamlanan caddelerde asfalt çalışmasına başladı.
Hobi amaçlı balık tutanlar kurallara uymuyor?
Hobi amaçlı balık tutanlar kurallara uymuyor?
Osmancık´ta ırmakta, barajlarda, hobi amaçlı balık tutanların kurallara uymadığı söylendi.
Ergün “.Sen kim Atatürk´e hakaret kim?”
Ergün “.Sen kim Atatürk´e hakaret kim?”
Çorum AK Parti Belediye Meclis Üyesi Reşit Keleş´in Atatürk ile yaptığı küfürlü paylaşıma bir tepki de Osmancık MHP Belediye Meclis üyesi OSMİAD Başkanı Fatih ERGÜN,den geldi.
OSMANCIK TARİHİNİN EN BÜYÜK FESTİVAL ORGANİZASYONU
OSMANCIK TARİHİNİN EN BÜYÜK FESTİVAL ORGANİZASYONU
Osmancık´ın Geleneksel Pirinç Festivali 27 Eylül – 6 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.
Çolak; “Veliler Paniğe Kapılarak Endişe Etmesin”
Çolak; “Veliler Paniğe Kapılarak Endişe Etmesin”
Geçen yıl yapımına başlanan ve süratle tamamlanan Osmancık İmam Hatip Ortaokulu yeni okul binası, 2019 - 2020 Eğitim - Öğretim Yılı´nda hizmete girecek şekilde tamamlandı.
Yapımı Tamamlanan Yeni İmam Hatip Binası, Hangi Kademede Hizmet Verecek?
Yapımı Tamamlanan Yeni İmam Hatip Binası, Hangi Kademede Hizmet Verecek?
Yapımı Tamamlanan Yeni İmam Hatip Binası, Hangi Kademede Hizmet Verecek?
Başkan Gelgör, elleri ile parke taşı döşedi
Başkan Gelgör, elleri ile parke taşı döşedi
Yaklaşık 5 aydır Osmancık Belediye Başkanlığı´nı yürüten Ahmet Gelgör, inceleme yaptığı yol çalışmalarında elleri ile parke taşı döşedi.
Velilerden belediyeye hizmet teşekkürü
Velilerden belediyeye hizmet teşekkürü
Osmancık İnönü Zaferi İlkokulu´na giden öğrencilerin velileri bozuk olan yolu onaran belediyeye teşekkür etti.
Tek taraflı trafik kazası 2´si ağır 3 yaralı
Tek taraflı trafik kazası 2´si ağır 3 yaralı
Osmancık´ta meydana gelen trafik kazası 2´si ağır 3 kişi yaralandı.
“Osmancık Uluslararası Barış Festivali”
“Osmancık Uluslararası Barış Festivali”
OGC, Osmancık´ta uluslararası bir festivalin yapılması önerisinde bulundu.
Yeni Yaya Köprüsüne Birbirinden İlginç İsim Önerisi
Yeni Yaya Köprüsüne Birbirinden İlginç İsim Önerisi
Osmancık halkına “Sizce, köprünün adı ne olmalı? ”diye soruldu. Vatandaşlardan çok sayıda isim önerisi geliyor.
Gebelikte Ayrıntılı (Detaylı) Ultrason´un Önemi
Gebelikte Ayrıntılı (Detaylı) Ultrason´un Önemi
Çorum Özel Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Şahin AKÇA Gebelikte Ayrıntılı Ultrason´un önemi konusunda bilgi verdi.
DOLAR
5.6665
EURO
6.2876
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Aşk davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki !

Mevlana