GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

Çorum Özel Hastanesi İlklerine Devam Ediyor

11.01.2020 14:41:37

Çorum Özel Hastanesi ilklerine devam ederek, hastaların damarlarını gösteren pratik cihazı kullanmaya başladı.

Damar bulucu bu cihaz sayesinde özellikle kan almadan ve damar yolu açtırmaktan korkanların çilesi son buluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Çorum Özel Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Gökhan Bilgili cihaz hakkında bilgiler verdi.

Kan almadan korkan kişiler için şırıngaya ve iğneye birden fazla maruz kalmanın işkenceye dönüştüğünü belirten Bilgili, ?Bazen deneyimli uzmanların bile damarı gözden kaçırdığını varsayarsak, ufak bir yardım oldukça faydalı olmaktadır. Son teknolojik cihaz, oldukça zararsız; yakın kızılötesi ışınları kullanarak damarın tam olarak nerede olduğunu göstermektedir? dedi.

Başhekim Bilgili sözlerine şöyle devam etti; ?Kan alma sırasında özellikle çocuklarda, bebeklerde, damar yapısı ince olan ve yaşlı hastalarımızda damarın bulunması çok zor olduğundan, damar bulunana kadar müdahale devam ettiği için, aileler, çocuklar ve yaşlı hastalarımız büyük sıkıntı çekiyorlardı. Damar bulamama ya da defalarca tekrarlanan iğne girişlerinden kaynaklanan istemediğimiz sıkıntıları en aza indirmek, ayrıca laboratuvarda tahlil için kan veren damar yapısı çok ince olan çocuklarda, hastalarımızda yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak amacıyla alınan yeni Damar Görüntüleme Cihazı ile Hastanemizde kan alma işlemi çok kolaylaşmıştır. Kan alma yanı sıra serum tedavileri için damar yolu açılmasında da kolaylık sağlayan cihaz hastanenin her alanında çok yoğun olarak kullanılacaktır.?

Damar yollarını bulmada cihazın yüzde 100 başarı sağladığını vurgulayan Bilgili cihazla ilgili, ?Elle kullanılabilme özelliğine sahip olup, hastanın hareketinden etkilenmez ve her hastada kullanılabilmektedir. Kablosuz ve şarjlı, temassız, ışıkta veya gölgede çalışabilme özelliğine sahip bu yeni cihaz sayesinde, derinin 1 cm altına kadar gerçek zamanlı tarama yapabilmektedir. Cihaz ışığı kolun üzerine yansıtıyor. Kullanılan özel ışık, kandaki hemoglobin tarafından emiliyor ve cilde yansıtılıyor. ´İnce ayrıntı´ modunda ise daha fazla detay gösteriyor ve hemşirelere iğneyi batırmaları gereken en doğru yeri bulmalarında yardım ediyor? şeklinde konuştu.

Haber Kaynak : Haber Merkezi

"KASITLI BİR KARALAMA KAMPANYASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

GELGÖR’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI

GELGÖR VATANDAŞLARA HELVA DAĞITTI

BAŞKAN GELGÖR SERT TEPKİ GÖSTERDİ

YÜZME HAVUZU 15 TEMMUZ’DA AÇILIYOR

HAVUZUN ÜCRET TARİFESİ BELLİ OLDU

AT YARIŞI ALANI MERADAN ÇIKARILDI


OSMANCIK TARİHİ RESİMLER

Osmancık Tarihi Resimleri

AYNI YERDE YİNE YANGIN ÇIKTI

TELEFONLA GÖRÜŞMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYORLAR

OSMANCIK’TA MASKE VE SOSYAL MESAFE DENETİMİ

DEVA PARTİSİ OSMANCIK YÖNETİMİ BELLİ OLDU