“Müslüman Tek Yüzlü, İki Dünyalı Olandır”
Camiler ve Din Görevlileri Haftası programı kapsamında Osmancık Kültür Merkezinde saat 19.00´da konferans düzenlendi.
Tarih: 3.10.2019 17:15:14

Camiler ve Din Görevlileri Haftası programı kapsamında Osmancık Kültür Merkezinde saat 19.00´da konferans düzenlendi.

 Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, Jandarma Komutanı Teğmen Nuri Uyar, İl Müftüsü Muharrem Biçer, İlçe Müftüsü Dr. Eyüp Aydın, konuşmacı Prof. Dr. Ali Akpınar, MHP İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, daire amirleri, din görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı. Programın sunuculuğunu din görevlisi ve aynı zamanda Osmancık Kent Konseyi Başkanı Ayhan Eravcı yaptı. Açılış Gemici Beyazıt Cami İmamı Ramazan Akıncı´nın Kuranı Kerim okuması ile başladı. Açılış ve hoş geldin konuşmasını İlçe Müftüsü Dr. Eyüp Aydın yaptı. Aynı konuşmayı İl Müftüsü de yaptı. Konferansı veren Prof. Dr. Ali Akpınar hakkında sinevizyon izlendi. Akpınar, "Cami hayatın içinde, hayat caminin içinde" konulu konferans verdi. Son olarak Yaz kuran kurslarında dereceye giren öğrencilere İlçe Müftülüğü tarafından hazırlanan hediyeleri, İl Müftüsü Muharrem Biçer tarafından verildi. Protokol ile hatıra fotosu çekildi.

Osmancık´ta 1 – 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan ve bu yıl Cami ve Hayat temasının işlendiği Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle konferans düzenlendi.

Osmancık´ta Camiler ve Din Görevlileri haftası kutlandı. 1 – 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan ve bu yıl Cami ve Hayat temasının işlendiği Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak katılan Pr. Dr. Ali Akpınar, “Mescitleri ağlatmayın, incitmeyin, kendinizi özlettirmeyin. Nasıl olsa yolunuz bir gün buraya düşecek” dedi.

Cami ve Hayat temasının işlendiği konferansın sunuculuğunu Şıh Hasan Cami imamı, Kent Konseyi başkanı Ayhan Yılmaz Eravcı yaptı. Ervacı sunuculuğunu yaptığı programda Osmancık´ta Akşemseddin, Koyun Baba gibi mübareklerin yetiştiğini ve hemen yanı başımızda Peygamber efendimizin sahabesi İbriktar Hazretlerinin kabrinin bulunduğunu hatırlatarak katılımcıları selamladı.

Osmancık Beyazıt Camii Müezzin Kayyumu Ramazan Akıncı tarafından okunan Kuran´ı Kerim´in ardından Osmancık İlçe Müftüsü Eyüp Aydın ve Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer birer konuşma yaptılar.

Konferansta Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akpınar ”Cami ve Hayat” konulu konuşma gerçekleştirdi. Akpınar yeryüzünde insanlık için ilk yapılan evin Mekke´deki Kâbe-i Muazzam olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasına “Kâbe bir cami, bir mabettir, beytullahtır.  Kâbe Allah´ın evidir. Allah mekândan münezzehtir. Kâbe´nin içinde durmaz ama ibadet disiplinimizi sağladığı için insanları aynı hedefe aynı yöne yönelttiği için, cem ettiği için sembolik olarak yeryüzüne kondurulmuş bir mabettir.  Kaynaklarımız der ki HZ. Âdem´in eliyle yapılmış. Buradan şunu anlıyoruz; insan var Kâbe var, insan var mabet var. Âdem var Kabe var, Adem var mabet var.  Demek ki insan ibadetsiz olamıyor, mabediz kalamıyor.  Adam mabetsiz, ibadetsiz adam olamıyor. Rabbimiz “Ellerimle yarattım, canımdan can kattım” buyuruyor. Yine “Onlar hayvan gibidir, hayvanlardan da beterdir” buyuruyor. Neden mabudsuz, mabetsiz ibadetsiz kaldıkları için. ”diyerek tüm ibadethanelerin Kâbe´nin şubeleri olduğunu belirtti.

Akpınar “Ezan Caminin Sloganıdır”

Dünyaya caminin sloganı Muhammed-i Ezanla gelindiğini belirten Akpınar “Müslüman bir ailenin kız olsun erkek olsun doğan çocuklarımızın kulaklarına ezan okuduk. Doğar doğmaz İslam´a enlenir, İslam´a bağlanırız. Ezan caminin sloganıdır. Günde 5 kere minarelerden yükselen, semalarda yankılanan Muhammed-i Ezan bizim doğumumuzda üzerimize atılan imza, üzerimize vurulan damgadır. Ve biz bu dünyadan giderken yine camiye uğrar yine oradan geçer yolumuz. Hocalarımızın merhumu-merhumeyi nasıl bilirsiniz, Allah için camiye getirilen cesetlerimiz ve onlar üzerine kılınan namazla yine camide son bulur dünya yolculuğumuz.

Doğduk irademiz dışında kulağımıza ezan okundu,  öldük yine irademiz dışında cesedimizi camiye götürdüler. Asıl olan ise insanın iradesi ile camiye yönelmesidir. “dedi.

Camiye yolu düşen bir insanı camiden kovma, camiden soğutma hakkına kimsenin sahip olmadığını belirten Akpınar; “Peygamberimizin mescidinde her yaştan insan vardı, ağlayan çocuklar vardı. Camiye yolu düşmüş hiç kimseyi, camiden kovma, camiden soğutma hakkına sahip değiliz.  Yaşlısından gencine, zengininden fakirine, sağlıklısından, engellisine herkes çağrıya uymalıdır. Mescitleri ağlatmayın, inletmeyin, mescitlere kendinizi özletmeyin. Nasıl olsa yolunuz mescitten geçecek ama irade elinizdenken gelin.

Elbette mescitlerimiz yaşlılarımız, büyüklerimiz için en önemli mekanlar. Ama camilerimiz sadece ihtiyarlara gideceği başka yer kalmayanlara bırakılacak yerler değildir. Her yaştan herkes koşa koşa gidebiliyorsa işte o zaman kurtulur bu millet” dedi.

“Fitne sebebi diye mescitlerin kapıları yasaklandı hanımlara ”

Peygamberimiz “Allah´ın Hanım kullarını mescitlerden men etmeyin” diye buyuruyor. Hanımlarında mescitlerde yeri var ama biz ne yaptık fitne sebebidir diye mescitlerin kapılarını yasakladık hanımlara. Camiyi mescidi kirletiyorlar diye yasakladık çocuklara. Ve bu gün mescitlerimiz bir avuç insanın sığındığı merkezler oldu.    5 vakit gelemiyorsak haftada bir gün camiye uğrayın ama aile boyu uğrayın. Çocuklarınızın, torunlarınızın tutun elinden getirin tanıştırın, gösterin öğretin mabetleri onlara” dedi.

“Mescitler sadece namaz kılınan mekânlar değil”       

Mescitlerin sadece namaz kılınan mekânlar olmadığını belirten Akpınar “Mescitler yalnızca ve sadece namaz kılınan mekânlar değil. Ecdadımızın bu kadar tarihi binalar yapmışlar, donanımlı büyük binalar yapmışlar. Namaz 5 vakit topladığında 1 saatte eda edilen bir ibadet. 24 saati var bunun.  Camiler sadece namaz kılmak için yapılan yerler değil. Bir okul vazifesi gördüğü zaman, insanları irşat eden bir merkez olduğu zaman, elbette müminlerin namaz kıldığı Kuran okuduğu 7/24 açık olması gereken merkezlerdir.

“Camiler Kilitlenmez”

Bizim fıkıh kitaplarımızda caminin kapısına kilit vurmanın hükmü konusunda sayfalarca mesele tartışılmıştır. Camiler kitlenmez, camilerin kapıları kilitlenmez ama bu noktada namazı kıldırıp caminin kapısına kilit vuran hocalarımız var. Ve bu hususları bir kere daha durup düşünmemeliler. İnsanımızın camile ile ilgili önündeki engelleri nasıl kaldırabiliriz bunun muhasebesini yapmamalılar.

Ama bizim imamlarımız atamaları yapılınca başlıyorlar, arıcılığa, galericiliğe. İmamlığın hakkını verdikten sonra elinden bir iş geliyorsa bu işleri yapabilirler, şayet imamlık ikinci plana atılıyorsa Cenab-ı Allah bunun hesabını soracak.  Hem de bu soruya verilecek olan cevap zor bir cevap olacak.  Öncelikli vazifemizin, öncelikli görevimizin o Peygamber makamlarının adamları olduğumuzun farkında bilincinde olmamızdır.

“Camiler Hayatın Merkezleridir”

Camiler hayatın merkezleridir. Hayat camide kurulur, hayat camide yaşanır, hayat cami ile anlamlı hale gelir.

Mümin yeryüzünün her temiz yerinde namazını kılabilir. Yeryüzü ona mescittir. Mümin yeryüzünün her yerini maddi kirlerden de manevi kirlerden de temiz tutacak.  Ama camilerimizin içine verdiğimiz temizliğin önemi, camilerin avlularına, camilerin şadırvanlarına, tuvaletlerine vermiyorsak bir sorun var demektir.  Camiler bütün müştemilatıyla en temiz maddi kirlerden arındırılmış bölgeler olmalıdır. Bu konuda da bizim mahallenin imamı temizliği yapmıyor kolaylığına da kaçmamamız lazım. Bu mabetler bizim evlerimiz, ibadethanelerimiz. Bu gün içinden çok kullandığımız camilerimizin tuvaletleri var. Özellikle çarşı Pazar camilerimizin yarın Allah´a şikâyet etmeyecek mi? Tuvaletleri kendilerinden daha çok kullanılıyor.  Günden 3 defa tuvaletini kullandığınız camilere girip kaç defa ibadet ettiniz başınızı kaç defa secdeye koydunuz.”

 

“Müslüman tek yüzlü iki dünyalı olandır”

Maddi kirlerden olduğu gibi manevi kirlerden de arındırma görevimiz var.  Caminin içinde yapmadığımız gıybeti, dedikoduyu, yalan söylemeyi, aldatmayı, faizi, kumarı caminin avlusunda, dükkânımızda, işyerimizde evimizde de yapmamamız lazım. Allah mescitte mabette seni beni görüyor da buralarda görmüyor mu? Onun için yeryüzü bana mescit kılındı, ben yeryüzünün her bulunduğum yerinde mescitteymişim gibi davranmalıyım demelidir. Cemide bir türlü, cami dışında bir türlü davranmamalıyız. Hâlbuki Müslüman tek yüzlü iki dünyalı olandır. Biz hem bu dünyanın hem de öteki dünyanın iyilik güzelliğine talibiz. Bizim iki dünyamız var, ne bu dünyayı ihmal ederiz ne öteki dünyayı öteler ihmal ederiz. Ama bu dünya çok yüzlü tek dünyalı çok adam var. Allah bizden tek yüzlü, iki dünyalı olmamızı istiyor. Allah soracak vallahi de soracak. Bu bize verdiği fırsatların, nimetlerin, hakkını ne kadar yerine getirdiğimizin hesabını soracak.” diyerek mescitlerin imarı ve tahribi konusuna değinerek büyük, şatafatlı camilerin içinin dolmamasının manevi mimarının eksik olduğunu söyledi.

Konferans sonunda Yaz Kur´an Kursları Yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilirken, programa Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, MHP Osmancık İlçe Başkanı Satılmış Karatağ ve çok sayıda davetli takip etti.

Kaynak: İlkay Sever

Anahtar Kelimeler: Müslüman Yüzlü Dünyalı Olandır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ORTA ASYA´DAN BU GÜNLERE UZANAN TARHANA
ORTA ASYA´DAN BU GÜNLERE UZANAN TARHANA
Havalar iyiden iyiye soğumadan önce kış hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Yapılan birçok ürün arasında en gözde olanlardan biri de tarhana. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak ve aynı zamanda şifa kaynağı olan tarhana sofralarınızın başköşesinde yerini almak için hazırlandı.
ALKOLLÜ MEKÂN KAPATILACAK MI?
ALKOLLÜ MEKÂN KAPATILACAK MI?
Osmancık´ta bulunan bir alkollü mekânın kapatılması konusu Belediye Meclis Toplantısı´nda gündeme geldi.
İŞ YERLERİNİN KAPANIŞ SAATLERİ DEĞİŞTİ
İŞ YERLERİNİN KAPANIŞ SAATLERİ DEĞİŞTİ
D-100 Karayolu´ndan geçen yerli ve yabancı misafirlere hizmet amacıyla şehir merkezinde bulunan bazı işletmelerin 24 saat açık kalmaları için verilen izinler yeniden düzenlendi.
ÇORUM MEHMETÇİĞİN YANINDA
ÇORUM MEHMETÇİĞİN YANINDA
AK Parti Çorum İl Teşkilatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde Barış Pınarı Harekatına destek olmak için dev Türk bayrağı açtı.
AK Parti Gençlik Kollarından Esnafa Bayrak
AK Parti Gençlik Kollarından Esnafa Bayrak
Osmancık AK Parti Gençlik Kolları Osmancık´ı Türk bayrakları ile donattı.
OSMANCIK´TA KAZA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
OSMANCIK´TA KAZA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Osmancık´ta tıra arkadan çarpan sürücü Murat Başkaya (36) tüm uğraşlara rağmen hayatını kaybetti.
ZABITA EKİPLERİNDEN İŞ YERLERİNE DENETİM
ZABITA EKİPLERİNDEN İŞ YERLERİNE DENETİM
Osmancık Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri denetimlerini sıklaştırdı.
MHP İLÇE BAŞKANI SATILMIŞ KARATAĞ´DAN BAHÇELİ´YE MESAJ
MHP İLÇE BAŞKANI SATILMIŞ KARATAĞ´DAN BAHÇELİ´YE MESAJ
Osmancık Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Satılmış Karatağ, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin yeniden görevinin başına dönmesini, “Hareketin lideri Türkmen beyimiz, muhterem büyüğümüz otağına gelerek görevine başlamıştır. Şimdi siyaset simsarları, algı fareleri, fırıldaklar düşünsün. Hoş geldin, sefa geldin bilge liderimiz” sözleriyle karşıladı.
Oğuzhan Kaya PAB Genel Kurulu Toplantısına Katıldı
Oğuzhan Kaya PAB Genel Kurulu Toplantısına Katıldı
AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Genel Kurulu´na katıldı.
EĞLENİRKEN ÖĞRETEN MATEMATİK PROJESİ
EĞLENİRKEN ÖĞRETEN MATEMATİK PROJESİ
Osmancık´ta öğrencilere matematiği eğlendirerek öğretmek için “Durakta Matematik Projesi”, başlayacak.
OSMANCIK AK GENÇLİK KOLLARI´NDAN  “ÇÖP TOPLAMA” AKIMI
OSMANCIK AK GENÇLİK KOLLARI´NDAN “ÇÖP TOPLAMA” AKIMI
Osmancık Ak Gençlik Kolları´da son zamanlarda oldukça yaygınlaşan “Trashtag Challenge (Çöp Toplama)” akımına katıldı.
OSMANCIK´TA PEKMEZ MESAİSİ BAŞLADI
OSMANCIK´TA PEKMEZ MESAİSİ BAŞLADI
Osmancık´ta kışın yaklaşması ile birlikte kış hazırlıkları da yapılmaya başlandı. Hazırlıklara hız kesmeden devam eden vatandaşlar; yufka ekmeği, kuşburnu, tarhana, kurutmalıklar derken, şimdi de pekmez yapımlarına başladı. Tam bir şifa kaynağı olan pekmezin sağlık için birçok faydası olduğu da bilinmekte. Yapılan pekmezler kış sofralarında yerini almayı beklerken aynı zamanda ev ekonomisine de katkı sağlıyor.
PİRİNÇ TARLALARINDAN YÜKSEKÖĞRETİME BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ OSMANCIK” PROJESİ
PİRİNÇ TARLALARINDAN YÜKSEKÖĞRETİME BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ OSMANCIK” PROJESİ
Öğrencilerin LGS ve YKS sınavlarında başarılarını artırmak amacıyla Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Pirinç Tarlalarından Yükseköğretime Birlikte Başaracağız Osmancık” projesi hayata geçiriliyor.
7 BİN POLİS ALINACAK
7 BİN POLİS ALINACAK
Polis alımı için ön başvuru yapmak isteyen adaylarda KPSS şartı aranacak.
BAŞKAN GELGÖR TOSYA´DA
BAŞKAN GELGÖR TOSYA´DA
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör Tosya´da Başpehlivanlık güreş müsabakalarını izledi.
Gür´den ‘kanatlı eti´ açıklaması
Gür´den ‘kanatlı eti´ açıklaması
Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan hileli ürünler listesi ile ilgili açıklama yaptı.
DANİŞMENT KÖYÜ´NDE YANGIN
DANİŞMENT KÖYÜ´NDE YANGIN
Danişment Köyü´nde ikamet eden Durmuş Arafat´ın evinde yangın çıktı.
BAŞKAN GELGÖR´DEN OĞUZHAN KAYA´YA TEŞEKKÜR MESAJI
BAŞKAN GELGÖR´DEN OĞUZHAN KAYA´YA TEŞEKKÜR MESAJI
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Kızılırmak Çevre Düzenlemesi için 1 Milyon TL hibe ayırmasının ardından çalışmaları hızlandıracaklarını belirterek Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya´ya teşekkür etti.
TRAFİK EKİPLERİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
TRAFİK EKİPLERİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Osmancık´ta trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Yaya Geçidi Nöbeti Etkinliği” gerçekleştiriliyor.
Osmancık´a Sokak Hayvanları İçin Barınak Yapılması Meclis Gündeminde
Osmancık´a Sokak Hayvanları İçin Barınak Yapılması Meclis Gündeminde
Osmancık´ta başıboş dolaşan sokak hayvanları için barınak yapılması meclis gündemine alındı.
Oğuzhan Kaya ve Numan Kurtulmuş´tan Bir Dizi Ziyaret
Oğuzhan Kaya ve Numan Kurtulmuş´tan Bir Dizi Ziyaret
Numan Kurtulmuş Çorum´a geldikten sonra gerçekleşen programların ardından Oğuzhan Kaya ile birlikte ziyaretlerde bulundu.
Kurtulmuş´tan MHP´ye ziyaret
Kurtulmuş´tan MHP´ye ziyaret
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, MHP Çorum İl Başkanlığını ziyaret etti.
Belediyeden Kent Konseyi´ne 10 Bin TL
Belediyeden Kent Konseyi´ne 10 Bin TL
Osmancık Belediyesi, Kent Konseyi başkanlığının ödenek talebine olumlu cevap verdi. Konseye, Belediye bütçesinden 10 bin TL ayrıldı.
DOMUZ KAZAYA NEDEN OLDU
DOMUZ KAZAYA NEDEN OLDU
Çorum´un Sungurlu ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 6 kişi yaralandı.
Kaymakam Alkan, KÖYDES´in Çalışmalarını Inceledi
Kaymakam Alkan, KÖYDES´in Çalışmalarını Inceledi
Osmancık Kaymakamı Hakan Alkan, 2019 Yılı Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) Çalışma Programı kapsamında çalışmaların yürütüldüğü Kumbaba, Kargı, Fındık, Evlik ve Başpınar köylerinde incelemelerde bulundu.
‘Hedefimiz Barışı, Adaleti Sağlamak´
‘Hedefimiz Barışı, Adaleti Sağlamak´
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Barış Pınarı Harekatı´nda hedefimiz barışı, adaleti sağlamaktır. Hedefimiz Suriye´nin kuzeyinde barış pınarlarını gürül gürül akıtmaktır, bölge halklarının kardeşliğini temin etmektir" dedi.
Numan Kurtulmuş, Çorum´da
Numan Kurtulmuş, Çorum´da
Ak Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Ali Osman Öztürk´ü ziyaret ederek, Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi 15 Temmuz Spor Kompleksi´nde yapılan Hitit Üniversitesi 2019-2020 akademik yılı açılış programına katıldı.
     ERTUĞRUL ONAN´DAN HAREKÂTA DESTEK AÇIKLAMASI
ERTUĞRUL ONAN´DAN HAREKÂTA DESTEK AÇIKLAMASI
MHP Çorum Merkez İlçe Başkanı Ertuğrul Onan Barış Pınarı Harekâtına destek kapsamında basın açıklaması yayınladı.
‘Devletimizin ve Ordumuzun Yanındayız´
‘Devletimizin ve Ordumuzun Yanındayız´
Barış Pınarı Harekâtı´na destek verdiklerini açıklayan Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Agah Karapıçak, “Türk Milliyetçileri Türk Devletinin ve Türk Ordusunun yanındadır.” dedi.
ÇÖREKÇİ PAŞA YATILI BÖLGE ORTAOKULU´NDA
ÇÖREKÇİ PAŞA YATILI BÖLGE ORTAOKULU´NDA
Hava kuvvetleri eski komutanı Orgeneral Ahmet ÇÖREKÇİ, adını taşıyan Yatılı Bölge Ortaokulunu ziyaret etti.
OĞUZHAN KAYA´DAN OSMANCIK´A MÜJDE
OĞUZHAN KAYA´DAN OSMANCIK´A MÜJDE
Ak Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Kızılırmak sahili Çevre düzenlemesi için Osmancık Belediyesine 1 Milyon TL hibe sağlanacağını bildirdi.
MEHMETÇİĞE DUA DESTEĞİ
MEHMETÇİĞE DUA DESTEĞİ
AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş´un Çorum´da katılım sağladığı programda Mehmetçik için dua etmeyi unutmadılar.
Osmancık Belediyesi´nden Türk Askerine Destek
Osmancık Belediyesi´nden Türk Askerine Destek
Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Suriye´de başlattığı Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Osmancık halkından ricada bulunarak evlere ve iş yerlerine bayrak asmalarını istedi.
Öğrencilerden Oğuzhan Kaya´ya Ziyaret
Öğrencilerden Oğuzhan Kaya´ya Ziyaret
Osmancık İsmail Karataş Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri AKP Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya´yı mecliste ziyaret etti.
OSMANCIK´TA KAZA
OSMANCIK´TA KAZA
Osmancık´ta meydana gelen trafik kazasında 2´si ağır, 4 kişi yaralandı.
ÇORUMSPOR´DAN “BARIŞ PINARI HAREKÂTI”NA TAM DESTEK
ÇORUMSPOR´DAN “BARIŞ PINARI HAREKÂTI”NA TAM DESTEK
2. Lig Beyaz Grup ekiplerinden Yeni Çorumspor´un futbolcuları, Türkiye´nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan "Barış Pınarı Harekatı"na destek verdi.
ÇORUM´A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
ÇORUM´A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
Barış Pınarı Operasyonu´nda ilk şehidimizi verdik. Çorum´un İskilip ilçesine bağlı Örübağ köyü nüfusuna kayıtlı Ahmet Topçu, şehit oldu.
Osmancık Belediyesi´nden “VİP ARAÇ İHALESİ” Açıklaması
Osmancık Belediyesi´nden “VİP ARAÇ İHALESİ” Açıklaması
Ulusal basında “Makam Araçlarını Azaltalım Diyen MHP´li Başkandan VİP Araç İhalesi” başlığıyla bir haber gündeme geldi.
ÇORUM´DA 2018 YILINDA 29,9 METRE KÜP SU ÇEKİLDİ
ÇORUM´DA 2018 YILINDA 29,9 METRE KÜP SU ÇEKİLDİ
TÜİK Samsun Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı Belediye Su İstatistikleri anket sonuçlarına göre Çorum´da 16 belediyenin tamamına içme ve kullanma suyu şebekesi ile hizmet verildi. Çorum´da belediyelerce çekilen suyu %43,5´i kaynaktan, %18,4´ü kuyu suyundan ve %38,1´i barajdan sağlandı.
ORTAKÖY´DEN OSMANCIK´A OTOBÜS DURAĞI
ORTAKÖY´DEN OSMANCIK´A OTOBÜS DURAĞI
Ortaköy Belediyesi köy muhtarının isteği üzerine Osmancık´ın Danişment Köyü´ne iki adet otobüs durağı gönderdi.
NUMAN KURTULMUŞ ÇORUM´A GELİYOR
NUMAN KURTULMUŞ ÇORUM´A GELİYOR
AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş´un Çorum programı kesinleşti.
ÇORUM´DA T.C. ÖNERİSİ REDDEDİLDİ
ÇORUM´DA T.C. ÖNERİSİ REDDEDİLDİ
Çorum Belediye Meclisi´nde belediye tabelalarına T.C. ibaresinin eklenmesi konusu AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.
EMİNE BULUT´UN KATİLİ HÂKİM KARŞISINDA
EMİNE BULUT´UN KATİLİ HÂKİM KARŞISINDA
Emine Bulut davasına Çorum Barosu da dâhil oldu. Kırıkkale´de 10 yaşındaki kızının yanında eski eşi Emine Bulut´u bıçaklayarak öldüren Fedai Varan´ın (43) duruşması Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşti.
Ayvacı “Çeltik Üreticisi Zor Durumda”
Ayvacı “Çeltik Üreticisi Zor Durumda”
Osmancık´ta hasatların başlamasıyla birlikte çeltik mesaisi başladı. 40 yıldır reçberlik yapan İsmail Ayvacı “Çeltik üreticisi zor durumda, yukarıdakilerin bizi duyması lazım”dedi.
Erdoğan´ın Çorum Ziyareti Ertelendi
Erdoğan´ın Çorum Ziyareti Ertelendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın, 31 Mart yerel seçimleri sonrası “vatandaşlara teşekkür” ziyaretleri kapsamında Çorum´a gelmesi bekleniyordu.19 Ekimde Çorum´ gelmesi beklenen Erdoğan´ın Afrika gezisi nedeniyle Çorum´a gelemeyeceği belirtildi.
Otomobil ağaçlara çarptı
Otomobil ağaçlara çarptı
Çorum-Osmancık karayolunda bir otomobilin ağaçlara çarpması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.
Motosiklet Tarlaya Uçtu
Motosiklet Tarlaya Uçtu
Eymir Köyü mevkiinde bir şahıs yönetimindeki motosiklet Çorum´dan Osmancık istikametine seyir halinde iken direksiyon hâkimiyetini kaybederek yolun sağında bulunan tarlaya girdi.
KAÇAK İÇKİ OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR
KAÇAK İÇKİ OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR
Çorum İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbari çalışmalar neticesinde Merkez İlçe Eskiköy Köyü Kışlacık mahallesinde kaçak alkol üretimi yapıldığı bilgisi elde edildi.
DOLAR
5.8806
EURO
6.5255
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme?

Hacı Bektaşı Veli