GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

ORTA ASYA´DAN BU GÜNLERE UZANAN TARHANA

17.10.2019 10:07:02

Havalar iyiden iyiye soğumadan önce kış hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Yapılan birçok ürün arasında en gözde olanlardan biri de tarhana. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak ve aynı zamanda şifa kaynağı olan tarhana sofralarınızın başköşesinde y

Havalar iyiden iyiye soğumadan önce kış hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Yapılan birçok ürün arasında en gözde olanlardan biri de tarhana. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak ve aynı zamanda şifa kaynağı olan tarhana sofralarınızın başköşesinde yerini almak için hazırlandı.

Osmancık ilçe merkezinde ve köylerinde kış hazırlıklarına hız kesmeden devam eden vatandaşlar yıllardır nesilden nesile geçerek bugünlere kadar gelen tarhana yapımını sürdürmeye devam ediyor. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olarak bilinen tarhana içerisinde kullanılan birçok organik malzeme sayesinde şifa kaynağı da oluyor. Bebeklerinize bile rahatça yedirebileceğiniz tarhananın biline bir diğer özelliği ise gribe iyi gelmesi.

Mutfakların olmazsa olmazı, dar zamanların kurtarıcısı olan tarhana Türkiye´nin dört bir yanında ayrı damak zevklerine göre hazırlansa da, her yerde aynı keyifle tüketilen bir yiyecek. Tarhana iyice kurutularak saklandığı için havalar sıcakken yapmak daha uygun.

Dünyanın bilinen ilk hazır çorbası olan tarhana çorbası sabah kahvaltıları dâhil her öğün yenebilir. Kökeni Orta Asya´dan gelen Türklere dayanır. Eski Türkler her türlü yiyeceği kurutarak saklamaya çalışmışlar ve yoğurdun saklanması için de tarhana çorbasını bulmuşlar. Önemli bir bölümü yoğurttan oluşan tarhana çorbası besleyici olduğu kadar toz halinde olduğu için de uzun süre saklanabilme özelliğine sahip.

Tarhana; yoğurt, nane, un, kırmızıbiber, yeşilbiber, domates, reyhan, kekik ve istenirse soğan katılarak çekilir ve karıştırılır. Hamur, üstü bir bezle örtülerek kabarması için en az bir hafta bekletilir. Bu hamur parçalar halinde kuru bir örtünün üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kuruması beklenir. Kuruyunca elle ovulup toz haline getirilerek saklanır.  

Osmancıklı kadınlar yaptıkları tarhananın bir kısmını soğuk kış günleri için muhafaza ederken bir kısmını da şehirde yaşayan akrabalarına ulaştırdıklarını belirttiler. 

Haber Kaynak : Tuğba Horuz

KOYUNBABA MAHALLESİ’NE 4,5 DÖNÜM PARK YAPILIYOR

SAHİL KENARINA SINIRLI YAPI İZNİ VERİLDİ

TEHLİKE ARZ EDEN AĞAÇLAR KESİLİYOR

PARKLAR ÇİÇEKLENDİRİLİYOR

Dezenfektan Çalışmaları devam ediyor

Osmancık Belediyesinden 20 Ton Ücretsiz Su

Sağlıklı Kentler Birliği Osmancık Belediyesini unutmadı


OSMANCIK TARİHİ RESİMLER

Osmancık Tarihi Resimleri

ÇORUM’DA VAKA SAYISI DÜŞTÜ

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

İŞYERİNDE YILAN PANİĞİ

OSMANCIK GÖZ DOKTORU İSTİYOR