GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

Osmancık´a alternatif meyve: Hünnap!

19.09.2019 23:31:54

Osmancık Gürleyik Mahallesi Ergenokan Caddesi üzerindeki arazisinde alternatif bir meyve olarak hünnap yetiştiren Mürsel Gökyar, 3 yılda onlarca ağaç dikip, yetiştirerek kilolarca satmaya başladı.

Osmancık Gürleyik Mahallesi Ergenokan Caddesi üzerindeki arazisinde alternatif bir meyve olarak hünnap yetiştiren Mürsel Gökyar, 3 yılda onlarca ağaç dikip, yetiştirerek kilolarca satmaya başladı.  

Kilolarca üretip sattığı hünnaplardan gelir elde ettiğini belirten Osmancık Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi eski Başkanı Mürsel Gökyar , 10 dönümlük arazide 3 yılda onlarca hünnap ağacı dikip yetiştirdiğini, ağacın ise 2.yılında meyve vermeye başladığını söyledi.

Gökyar, hünnap meyvesi hakkında şu bilgileri verdi; ?10 dönümlük arazide elmadan ayvaya birçok meyve yetiştiriyorum. Hünnap´ı ise alternatif bir meyve olarak 3 sene önce yetiştirmeye başladım.  Yetişen ağaçlar 2. yılında meyve vermeye başladı.

Hünnap ,ilkbaharda sarı renkli, güzel kokulu çiçekler açan, 3-4 metreye kadar boylanabilen iğde gibi dikenli bir ağaç. Önce yeşil, ardından kırmızı olan meyveler, 3-4 cm büyüklüğünde ve sonbaharda olgunlaşıp kahverengiye dönüyor.

Oldukça sağlıklı olduğunu öğrendiğim hünnap´ın C vitamini açısından turunçgillerden daha zengin olduğunu ve bitkisel A vitamini de içerdiği biliniyor.  Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanları da içinde barındırdığından, kabızlık ve uykusuzluğu giderdiği, karaciğeri güçlendirdiği de söyleniyor.? diyerek Osmancık´ta alternatif olarak hünnap meyvesinin yetiştirilebileceğini sözlerine ekledi.

Haber Kaynak : Özkan Özçelik

"KASITLI BİR KARALAMA KAMPANYASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

GELGÖR’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI

GELGÖR VATANDAŞLARA HELVA DAĞITTI

BAŞKAN GELGÖR SERT TEPKİ GÖSTERDİ

YÜZME HAVUZU 15 TEMMUZ’DA AÇILIYOR

HAVUZUN ÜCRET TARİFESİ BELLİ OLDU

AT YARIŞI ALANI MERADAN ÇIKARILDI


OSMANCIK TARİHİ RESİMLER

Osmancık Tarihi Resimleri

AYNI YERDE YİNE YANGIN ÇIKTI

TELEFONLA GÖRÜŞMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYORLAR

OSMANCIK’TA MASKE VE SOSYAL MESAFE DENETİMİ

DEVA PARTİSİ OSMANCIK YÖNETİMİ BELLİ OLDU