GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

Osmancık´ı anlatanlar geçmişe ışık tuttu

6.03.2020 12:23:58

TV Programı formatında hazırlanan Çınarlarımızla Dünden Bu Güne programının ilk bölümü 6 Mart Cuma günü saat 16:00´da belediyenin youtube kanalı ile sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.

Osmancık Belediyesi ilçenin geçmişine ışık tutmak amacıyla hazırlandığı proje kapsamında çekimleri yapılan ?Çınarlarımızla Dünden Bu Güne? programı Osmancık Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Cebeci´nin koordinatörlüğünde gerçekleştiriliyor. Programın yayın ekibinde ise gazeteci Selma Çetindere ve Merve Akıllı yer alıyor.

İlçenin geçmiş kültürü, örf ve adetleri, gelenek görenekleri, yaşam tarzı, tarihi olaylar ve insanların hayatında önemli yer tutan hatıraların gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan programda ilçenin geçmişi yine o günleri yaşayan çınarların hayatından kesitlerle aktarılıyor.

Çınarlarımızla Dünden Bu Güne programın ilk bölüm konuğu emekli öğretmen Yücel Boyacı oldu. Programın ilerleyen bölümlerde ilçenin geçmiş hafızasını tutan Dursun Güney, Mehmet Akman, Neziha Çağlar, Mahmut Acar, Muharrem Meral ve daha nice çınarlar yer alıyor.

Programla ilgili bilgi veren Osmancık Belediye Başkanı Ahmet Gelgör ?Nice anılarını dinlediğimiz büyüklerimiz aramızdan ayrıldılar. İlçemizin tarihi de onlarla birlikte unutuldu. Bu günkü Osmancık ile 50 yıl önceki Osmancık arasında öyle kültürel farklılıklar var ki, bu gün birçok şey unutulmuş durumda. Geçmişini bilmeyen geleceğini de kontrol edemez. Bu düsturla bu gün halen aramızda olan çınarlarımızın hayatını kayda alarak arşivlemek ve gelecek nesillere bir kültür mirası olarak bırakmak istedik. Onların hayatı ilçemizin geçmişini bu güne taşıyor. Biz de bir kültür hizmeti olarak bu programla onların anlattıklarını gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyoruz? dedi.

Programın ilk bölümü 6 Mart Cuma günü saat 16:00´da belediye sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.

Haber Kaynak : Haber Merkezi

"KASITLI BİR KARALAMA KAMPANYASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

GELGÖR’DEN KENTSEL DÖNÜŞÜM TOPLANTISI

GELGÖR VATANDAŞLARA HELVA DAĞITTI

BAŞKAN GELGÖR SERT TEPKİ GÖSTERDİ

YÜZME HAVUZU 15 TEMMUZ’DA AÇILIYOR

HAVUZUN ÜCRET TARİFESİ BELLİ OLDU

AT YARIŞI ALANI MERADAN ÇIKARILDI


OSMANCIK TARİHİ RESİMLER

Osmancık Tarihi Resimleri

AYNI YERDE YİNE YANGIN ÇIKTI

TELEFONLA GÖRÜŞMEK İÇİN TEPELERE ÇIKIYORLAR

OSMANCIK’TA MASKE VE SOSYAL MESAFE DENETİMİ

DEVA PARTİSİ OSMANCIK YÖNETİMİ BELLİ OLDU