GÜNCEL

GÜNCEL Haberleri

OSMANCIK´TA PEKMEZ MESAİSİ BAŞLADI

16.10.2019 10:28:17

Osmancık´ta kışın yaklaşması ile birlikte kış hazırlıkları da yapılmaya başlandı. Hazırlıklara hız kesmeden devam eden vatandaşlar; yufka ekmeği, kuşburnu, tarhana, kurutmalıklar derken, şimdi de pekmez yapımlarına başladı. Tam bir şifa kaynağı olan pekme

Osmancık´ta kışın yaklaşması ile birlikte kış hazırlıkları da yapılmaya başlandı. Hazırlıklara hız kesmeden devam eden vatandaşlar; yufka ekmeği, kuşburnu, tarhana, kurutmalıklar derken, şimdi de pekmez yapımlarına başladı. Tam bir şifa kaynağı olan pekmezin sağlık için birçok faydası olduğu da bilinmekte. Yapılan pekmezler kış sofralarında yerini almayı beklerken aynı zamanda ev ekonomisine de katkı sağlıyor.

Osmancık´ta kış hazırlıklarına başlayan vatandaşlar, bahçelerinde yetiştirdikleri organik ayvalarla; aile büyüklerinden öğrendikleri yöntemleri kullanarak pekmez üretiyorlar. Kış aylarında sofraların vazgeçilmezi olan pekmez hasat ile birlikte kaynamaya başladı. Türkiye´nin her yerinde yoğun olarak tüketilen pekmez, vatandaşların meşakkatli çalışmaları sonucu ortaya çıkıyor.

Sabahın erken saatlerinde başlayan pekmez mesaisi, önce ayvaları toplamakla başlıyor. Bahçelerden toplanan ayvalar küp küp doğranır. Sonra kaynatılmak için büyük kazanlara konuluyor. Odun ateşinde 2-3 saat sürekli karıştırılarak kaynatılan ayvalar, belli bir kıvama geldikten sonra süzgeçten geçiriliyor. Bekleme süresinin ardından kavanozlara alınan pekmez, kış sofralarında şifa olmak ve ev ekonomisine katkı sağlamak üzere yerlerini alıyor. Elde edilen pekmezin bir kısmı sofralık tüketilirken, bir kısmı da cevizli sucuk ve pestil yapımında kullanılıyor.

Osmancık´ta yaşayan Hacer Kaya´da kış hazırlıkları yapanlardan. 9´uncu aydan itibaren pekmez yapımlarının başladığını söyleyen Bodur, ?En iyisi 10 ve 11´nci ayda yapılandır. Sıcak zamanda da yapılıyor ama ayvalar bu zamana anca oluyor? ifadelerini kullandı.

Her sene pekmez yaptıklarını belirten Kaya, ?Pekmezin kıvamını biliyoruz. Soğutuyoruz, süzerek pekmezimizi hazırlıyoruz. Hem kışlık ihtiyacımızı çıkarıyoruz hem de kim iterse onlara da kiloyla satıyoruz? şeklinde konuştu.

 

Haber Kaynak : Tuğba Horuz

KOYUNBABA MAHALLESİ’NE 4,5 DÖNÜM PARK YAPILIYOR

SAHİL KENARINA SINIRLI YAPI İZNİ VERİLDİ

TEHLİKE ARZ EDEN AĞAÇLAR KESİLİYOR

PARKLAR ÇİÇEKLENDİRİLİYOR

Dezenfektan Çalışmaları devam ediyor

Osmancık Belediyesinden 20 Ton Ücretsiz Su

Sağlıklı Kentler Birliği Osmancık Belediyesini unutmadı


OSMANCIK TARİHİ RESİMLER

Osmancık Tarihi Resimleri

ÇORUM’DA VAKA SAYISI DÜŞTÜ

MANTAR ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

İŞYERİNDE YILAN PANİĞİ

OSMANCIK GÖZ DOKTORU İSTİYOR